Сьогодні, 31 серпня, православні вшановують мучеників Флора та Лавра.
Мученики Флор та Лавр були рідними братами не лише за тілом, а й за духом. Вони жили у II столітті у Візантії, потім переселилися до Іллірії (нині Югославії). За ремеслом брати були каменетесами (їхніми вчителями у цьому мистецтві були християни Прокл і Максим, від яких брати навчилися і богоугодного життя). Правитель Іллірії Лікаон послав братів у сусідню область для роботи над язичницьким храмом, що будується. Святі працювали на будівництві, роздаючи зароблені гроші жебракам, самі ж дотримувалися суворого посту і невпинно молилися. Якось син місцевого жерця Мамертіна необережно підійшов до будівництва, і уламок каменя потрапив йому в око, сильно пошкодивши його. Святі Флор і Лавр обнадіяли розгніваного отця, що син його отримає зцілення. Вони взяли юнака до себе і навчили віри в Христа. Після того, як юнак сповідав Ісуса Христа Істинним Богом, брати помолилися за нього, і око зціліло. Побачивши такого дива отець юнака також увірував у Христа. Коли спорудження храму було закінчено, брати зібрали християн, які допомагали при будівництві, розтрощили ідолів і поставили у східній частині храму святий хрест. Всю ніч вони провели у молитві, освітлювані небесним світлом. Дізнавшись про це, начальник області засудив до спалення колишнього жерця Мамертіна з його сином та 300 християн. Мученики Флор і Лавр, відправлені до правителя Лікаону, були кинуті в порожню криницю і засипані землею.
Через багато років святі мощі мучеників Флора і Лавра були знайдені нетлінними і перенесені до Константинополя. У 1200 їх бачив новгородський паломник Антоній; близько 1350 р. глави мучеників у монастирі Вседержителя бачив Стефан Новгородець.
У Мінеї за серпень сказано, що на Русі святих мучеників Флора та Лавра шанують як покровителів худоби. Це шанування виникло ще за давніх часів, і по всій Руській землі урочисто святкувався день пам'яті цих святих.
За усним переказом, що зберігся в Новгородській землі, з відкриттям мощів святих мучеників Флора і Лавра припинився відмінок худоби. Тоді й почалося шанування святих як покровителів коней. Це шанування, можливо, прийшло на Русь із Балкан — батьківщини святих братів. Саме там виникло переказ про те, що мученики Флор та Лавр були навчені Архангелом Михайлом мистецтву керувати кіньми. У стародавніх іконописних оригіналах Русі дається настанова, що святі Флор і Лавр мають бути написані з конями, яким вони покровительствуют.
Сьогодні також день пам'яті:
Новомчч. архім. Августина з Оранського м-ря, прот. Миколи з Ниж. Новгорода та 15 чол. з ним (1918). Григорія пресвітера та мчч. Євгенія та Михайла (1937). Мчч. Єрма, Серапіона та Полієна Римських (II).Сщмч. Еміліана єпископа і з ним Іларіона, Діонісія та Ерміппа (бл. 300). Іоанна (674) та Георгія (683), патріархів Константинопольських. Макарія, ігумена Пелікітського (бл. 830). Іоанна Рильського (946). Варнави та племінника його прп. Софронія, ченців (грец.). Христофора, ігумена (Греч.). Софронія, Афонського (Греч.). Арсенія Нового, Паросського (Греч.). Мц. Іуліани (грец.).Мч. Лева (грец.). Христодула, званого Осетином, Філософ (XII).