ГоловнаCуспільство

У Дніпрі дерусифіковали близько 500 топонімів та декомунізували понад 350: основний етап перейменувань завершено

У Дніпрі дерусифіковано близько 500 топонімів та декомунізовано понад 350. За 2023 рік нові назви отримали 266 вулиць, провулків, проспектів тощо. Про це повідомляють у прес-службі Дніпровської міської ради.

За словами голови робочої групи міської топонімічної комісії Валентина Старостіна, наприкінці лютого 2022-го у місті почалася робота з виявлення топонімів, які необхідно дерусифікувати. Тоді зафіксували близько 500 таких позицій, назви яких повинні змінити. На сьогодні основний етап цієї роботи вже завершено. 

«На січневій сесії міської ради ухвалили останній великий пакет щодо дерусифікації топоніміки у місті. Йдеться про перейменування 92 вулиць, провулків тощо. Залишилися 5-6 вулиць, до перейменування яких ще повернемося, оскільки запропоновані нові назви не сподобалися місцевим мешканцям. Тож рішення щодо їхнього перейменування було відкликане. Але ці вулиці обов’язково перейменуємо. У переліку топонімів, які підлягали дерусифікації, було близько 40-ка, що викликали певні сумніви. Тобто чи потрібно їх перейменовувати. Консультувалися з Інститутом національної пам’яті і діяли відповідно до їхніх листів та роз’яснень. Наприклад, щодо перейменування проспекту Гагаріна. Однозначне твердження – потрібно змінити назву. Зараз це проспект Науки», — розповів Валентин Старостін. 

Він також зазначив: «У наданні нових назв вулицям, провулкам, проспектам зверталися передусім до історичної топоніміки. Далі це тематика, пов’язана з війною (увічнення пам’яті загиблих захисників, назви бригад тощо), і пропозиції від мешканців. За пропозиціями місцевих за ці два роки перейменовано близько третини вулиць». 

Музей історії Дніпра взяв на себе глобальну місію – зробив покажчики з перейменованими вулицями і довідками до них. Аби мешканці могли дізнатися, наприклад, на честь кого названа та чи інша вулиця, дізнатися її історію. На сайті музею є вкладка «Вулиці Дніпра» (https://midnipro.museum/vulytsi-dnipra/), де можна ознайомитися з переліком перейменованих вулиць, провулків, проспектів. 

«Окрім алфавітного переліку, тут є й інтерактивна карта, де також можна ознайомитися з тими вулицями, які отримали нову назву. На сайті вже є й інформація про 503 перейменовані вулиці. Продовжуємо наповнювати цей розділ інформацією. Для цього наші співробітники заглиблюються у краєзнавчі дослідження. На це потрібен час, тобто цей процес досить кропіткий. 15 % перейменованих топонімів пов’язані з місцевим краєзнавством, з історією міста. Наприклад, вулиця Воскресенська – це історична назва», — каже провідний науковий співробітник Музею історії Дніпра Вадим Прокопов.

Він додав: «Залучаємо і гранти, аби популяризувати наші топоніми. Згаданий проєкт «Вулиці Дніпра» зробили за грант від Фонду «Ізоляція». Організовували і низку виїздів у райони міста, розповідаючи місцевим мешканцям про історію вулиць. Таку просвітницьку роботу серед дніпрян проводили і в рамах проєкту «Дніпро разом» у форматах вікторин на знання вулиць району тощо». 

Музей історії Дніпра (https://midnipro.museum/vulytsi-dnipra/)

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook