Документи, найстаршим з яких понад сто років. Де зберігаються дані про народження і смерть, одруження і розлучення. У Держархіві області масштабна оцифровка фонду. Все завдяки співпраці з американською корпорацією. Її розпочали ще на початку 2024-го укладанням договору. Про це повідомили у Дніпропетровській ОВА.
«Оцифровка дозволить зберегти важливу інформацію. Не дати зітліти разом із папером, бо ж сторінки «згасають» і чорнила вицвітають. А ще – дасть можливість кожному дізнатися більше про своїх предків і відновити родинне дерево», – зазначив начальник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.
За домовленістю партнери надали спеціальне обладнання. Днями його встановили і почали сканувати перші сторінки. Записи зі старих пожовтілих книг фахівці перетворюють на електронні зображення.
«Наймані за контрактом фахівці вже розпочали сканувати документи. Всього облаштовано три робочі місця. Найперше взялися за книги реєстрації актів цивільного стану. З інформації, яка найбільш цікава людям», – розповіла начальниця відділу інформації та використання документів Держархіву області Тетяна Зіньковська.
Вона додала, що такі дані можуть навіть змінити долю людини. Згадала історію як один з відвідувачів архіву, самотній хлопець, завзято шукав рідню. І вже майже зневірився. Аж раптом почав кричати: «Знайшов, знайшов! Я не один на цім світі». Став обіймати архівіста.
А інший дослідник, проглядаючи документи, дізнався, що його бабуся, виявляється, двічі виходила заміж.
Євген разом з іншими хлопцями перезнімає кожен аркуш. Виставляє світло, аби краще було видно текст. Зізнається, це кропітка, але цікава робота. А ще відповідальна. Працювати з документами треба обережно.
Проєкт розрахований щонайменше на декілька років. На першому етапі оцифрують майже 3 млн аркушів з даними РАЦС. Викладатимуть їх у загальний доступ. Далі візьмуться за обробку справ репресованих та реабілітованих.