ГоловнаCуспільство

Рецепт успіху від Червоногригорівської ОТГ: як за рік стати кращою в районі й увійти до ТОП-10 громад Дніпропетровщини

«Моя маленька Батьківщина» з великими перспективами: так для себе я охарактеризувала Червоногригорівську об’єднану територіальну громаду після екскурсії, яку для мене провів голова ОТГ Микола Степанович Матюк. Треба відмітити, що до 2017 року моє маленькою Батьківщиною було с. Придніпровське – мальовниче село на березі Каховського водосховища з населенням близько 2,5 тисяч чоловік. Тут я прожила майже 20 років свого життя, тут і надалі живуть найрідніші в світі люди – мої батьки. 

Тепер же земляків у мене значно побільшало. З моменту утворення Червоногригорівської ОТГ їх стало біля 15 тисяч. Це жителі 5 сіл – Придніпровське, Мусіївка, Дмитрівка, Борисівка, Привільне, селища Кам’янське та смт Червоногригорівка. У червні 2017 року на сесіях у всіх цих населених пунктах було прийнято важливе, можна навіть сказати, доленосне рішення про об’єднання, яке назавжди змінило вектор їх розвитку. 

Реформа децентралізації, про яку місцеві жителі раніше читали тільки в газетах, або чули з екранів телевізорів, стала частиною їх дійсності. Причому, як я змогла впевнитися на власному досвіді, дійсність ця доволі приваблива: дороги потроху ремонтуються, проводиться реконструкція будинків культури, благоустрій територій під зони відпочинку, впроваджуються енергозберігаючі технології. У соціальній сфері взагалі бум будівництва: будується новий фельдшерсько-акушерський пункт і величезний стадіон, який відповідає всім сучасним європейським нормам. Але про все по черзі.

Як все починалося

Як розповів голова громади Микола Матюк, процес об’єднання був не легким.

«Коли почалася реформа децентралізації, і влада заявила, що передає ресурси на місця, всі, звичайно, зацікавилися, але віднеслися до цієї ініціативи досить обережно. Боялися, що заяви так і залишаться словами, а обіцянки будуть тільки на папері. Проте час показав, що реформа зрушила з місця. У Дніпропетровській області громади формувалися дуже активно. На їх досвіді ми побачили, що тепер податок на доходи фізичних осіб, який раніше надходив в бюджет району, залишається у громаді. Я тоді працював головою Нікопольської районної ради, тому знав, як важко населеним пунктам добитися виділення грошей з бюджету. 

До обговорення ситуації приєдналися представники агропідприємств, які є головними платниками податків на території. Це «Славутич» (смт Червоногригорівка ), ТОВ «Придніпровский» (с. Придніпровське), де вирощують фрукти, ТОВ «Агро-еліта» (с. Придніпровське), де займаються розведенням свиней, агроформування «Славутич» (смт Червоногригорівка ), а також фермерські господарства «Нива-1», «Кравченко», «Ігнатченко», та інші. Загалом збори з цього питання проводилися не менше 10-ти разів. Були й такі, які говорили, що з об’єднання нічого не буде, що краще не дробити район. Але врешті вирішили, згідно з Перспективним планом, затвердженим Кабміном, утворити Червоногригорівську ОТГ. 

Звернулися до мене з проханням балотуватися на посаду голови ОТГ. Я все життя працюю у Нікопольскому районі, живу в с. Придніпровське, знаю людей, проблеми, сподівання, якими вони живуть. Відчуваючи підтримку, вирішив погодитися. На виборах у мене було 6 конкурентів, серед них колишній керівник Нікопольської РДА. Таким чином, перемога далася не легко, але це було ніщо з тим, що почалося далі. Я думав, що буде важко, але щоб настільки – навіть не підозрював», - розповідає Микола Степанович.

 

Перші кроки своєї діяльності керівництво ОТГ розпочало з організації тендерного, інвестиційного, земельного відділу. Були взяті на баланс школи, дитсадки, котельні, проведена реконструкція адміністративної будівлі в смт Червогригорівка. 

«Я з самого початку націлив свою команду на участь і перемогу у конкурсах проектів, які проводять Мінрегіонбуд, Дніпропетровська ОДА, облрада. Щоб можна було залучати кошти, будувати нові об’єкти, ремонтувати ті, які взяли на баланс», - говорить голова ОТГ.

Придніпровський старостат: диво-дитсадок, взірцева школа, нова амбулаторія, гігантський стадіон та центр, про який можна тільки «МРІЯти»

Придніпровський старостат – це два села – Придніпровське і Мусіївка – та селище Кам’янське. Очолює цей старостинський округ Олександр Прокопенко, який до цього 15 років був головую Придніпровської сільради. 

У Придніпровському голова громади Микола Матюк показує мені гігантський будівельний майданчик площею 0,75 га, який зовсім скоро перетвориться на сучасний стадіон. 

Замовником робіт є департамент капітального будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації, генпідрядник – ТОВ «Рітейл компані». Об’єкт будують за сучасними європейськими технологіями. Після закінчення будівництва громада візьме його на свій баланс, і тут будуть проходити турніри не тільки районного, але й обласного значення.

Ще один будівельний майданчик у селі – майбутня нова сучасна амбулаторія – одна з 18-ти, яка зводиться в рамках програми президента України Петра Порошенка з будівництва амбулаторій у сільській місцевості. Вона відповідатиме сучасним технічним вимогам, буде енергоефективною, комфортною, з набором необхідного обладнання. Крім того, передбачено житло для лікаря.

Далі їдемо до дитячого садка «Теремок». Побаченому тут, напевно, позаздрили б дітлахи та їх батьки на тільки в Дніпрі, але й у столиці. Завдяки участі закладу у програмах енергозбереження ЄС ПРООН, ООН ЮНІСЕФ тут замінили 75 вікон та 5 дверей. У кожній групі – своя їдальня, затишна і охайна. А на кухні дитячого закладу можна приймати самого «Ревізора». Думаю, навіть Ольга Фреймут буде вражена, як тут чисто. А як смачно пахне!

Завідувач дитсадка Світлана Володимирівна Вінник є також засновником громадської організації «Майбутнє Придніпров’я» та депутатом Червоногригорівської ОТГ. У день нашої екскурсії вона знаходилась у відрядженні, тому садок мені показала старша медична сестра Оксана Кавалер.

Вона розповіла, що у «Теремку» працює 5 груп, які відвідують 132 дитини, а на черзі стоїть більше 50-ти. Цього року – до Святого Миколая – планують відкрити 6-ту групу, до якої підуть 25 діточок. Зараз тривають ремонтні роботи, які фінансуються з бюджету громади. Так що, свята у селі чекають з нетерпінням. 

У селищі Кам’янському ми завітали до загальноосвітньої школи, яка є гордістю не тільки громади, а всього району. Тут навчається 307 дітей. За успішністю складання ВНО цей учбовий заклад входить у ТОП-20 шкіл Дніпропетровщини. На його базі реалізується декілька освітніх проектів, у тому числі, з медіакультури, олімпійської освіти, а також «Інтерактивні інформаційні технології». Є дві ресурсні кімнати для дітей з особливими потребами, історико-краєзнавчий музей, свій театр «Сузір’я», у якому грають і вчителі, і діти, та безліч гуртків.

Особливу увагу тут приділяють розвитку спорту. Після того, як на території громади була створена своя дитячо-юнацька спортивна школа, у Кам’янській СШ регулярно проходять тренування з футболу, волейболу, вільної боротьби та самбо. 

Заслужений вчитель України з фізичного виховання Микола Дмитрович Корнєв показує відремонтований спортзал, де якраз проходить турнір з футболу між учнями Кам’янської та Придніпровської СШ. 

Далі йдемо до музею спортивної та олімпійської слави Дніпропетровщини, де зібрано біля 3 тисяч експонатів. Екскурсії тут проводять для усіх бажаючих. Подивитися, й справді, є на що! Микола Дмитрович демонструє футболку з автографом олімпійської чемпіонки Яни Дементьєвої, парадну форму українських олімпійців у Пекіні, фото з автографом бронзової призерки Олімпіади Олени Антонової, боксерські печатки Олександра Усика з автографом і побажаннями. І це не говорячи про експонати з історії спорту Нікопольського району, які є раритетними і представлені у єдиному екземплярі.

Якщо якість освіти та цікаве дозвілля школярів – це в більшій мірі заслуга адміністрації школи та педагогічного колективу, то з вирішенням господарських проблем допомагає громада. Будівля Кам’янської СШ хоч і не стара, їй трохи більше 20-ти років, проте холодна, бо побудована з силікатної цегли. 

Завдяки підтримці проекту з енергоефективності ПРООН тут встановили котельню на твердому паливі. На днях сюди завезли паливні пелети, закуплені ОТГ. Крім того, продовжують поступово замінювати вікна на металопластикові.

Енергозберігаючі технології впроваджуються і в Кам’янському дитсадку «Веселка». Зараз тут утеплюють будівлю та проводять благоустрій території. Це стало можливими завдяки тому, що Червоногригорівська ОТГ виграла в конкурсі проектів від Дніпропетровської облради. Кошторис робіт – 1,5 млн грн.

Не дивлячись на те,що по площі селище Кам’янське невеличке, тут проживає більше 2,5 тисяч населення. Більшість – у багатоповерхівках, які у радянські часи будувалися для співробітників гранітного кар’єру. До 2017 року у жителів багатоповерхівок, крім невеличких дворів, не було такого місця, де вони могли б відпочити після робочого дня та у вихідні. Завдяки ініціативі керівництва громади та підтримці спонсорів за декілька місяців у Кам’янському з’явився центр відпочинку, про який у сільській місцевості можна тільки мріяти. Тому і назву об’єкт отримав відповідну – «Мрія». На його території є відкритий стадіон зі штучним покриттям для міні-футболу, альтанки, дитяча і спортивна площадки. Влітку тут навіть влаштовували дискотеки для тих, кому за 60-т. Голова громади Микола Матюк говорить, що «Мрія» дуже швидко стало улюбленим місцем відпочинку не тільки для жителів Кам’янського, але й інших населених пунктів громади, і навіть м. Нікополь, до якого від Кам’янського всього декілька кілометрів.

Дмитрівський старостат: все тільки починається

Як я вже говорила, Дмитрівський старостат – це 3 невеличкі села – Дмитрівка, Борисівка і Привільне, які розташовані на трасі «Нікополь – Дніпро», в 20 кілометрах від райцентру. Живе тут біля 2 тисяч чоловік. Більшість дорослого населення працює на місцевих фермерів, які вирощують фрукти та овочі, або ж обробляють власні городи. 

Головною проблемою Дмитрівського старостату керівник ОТГ Микола Матюк назвав відсутність води. 

«Я туди привозив кращих геодезистів з Дніпра, щоб розібратися з ситуацією. Вони сказали, що води немає, не викидайте дарма гроші. Ми пробували запускати деякі свердловини, але горіли насоси, були пориви і т.д. Півтора року тому, згідно з проектом Дніпропетровської ОГА, був побудований водовід, який йде з м. Нікополь через с. Південне Чкаловської ОТГ і с. Першотравневе Першотравневої ОТГ до с. Дмитровка і с. Борисовка Червоногригорівсько ОТГ. Але поки що ніхто не взяв його на баланс, тому що незрозуміло, які будуть домовленості з «Нікопольводоканалом». Крім того, щоб зробити розвідні мережі по Дмитрівському старостату, потрібно 20-25 млн грн. Ми звернулися до народного депутата Андрія Шипка, щоб він пролобіював виділення цих коштів з госбюджету. Наскільки мені відомо, у першому читанні було проголосовано проект бюджету, в якому передбачено 20 млн грн на цей проект», - розповів Микола Степанович.

Потроху вирішуються у Дмитрівці й інші проблеми. Так, наприклад, до кінця року планують завершити капітальний ремонт будинку культури на 300 місць. Проведений поточний ремонт доріг у Дмитровці і Борисовці, забезпечено відеоспостереження в автономному режимі. Передбачена заміна вікон у школах та дитсадку.

Фото: 0566.com.ua

У майбутньому великі надії у громаді покладають на розвиток внутрішнього туризму у с. Борисівка, де знаходиться цілюще джерело, якому вже більше ста років. І хоча з наукової точки зору його користь не підтверджена, за словами місцевих старожилів, вода з джерела має позитивний вплив на пацієнтів із захворюваннями шлунково-кишкового тракту та очей. Напевно,частина правди у цих словах є, бо у Борисівку за цілющою водою з’їжджаються люди з усієї Дніпропетровщини. 

Смт Червоногригорівка: край ранніх овочів та працьовитих людей

На сьогоднішній день у Червоногригорівці, яка є «столицею» громади, проживає близько 7 тисяч мешканців. Переважна більшість з них працює на своїх городах – вирощують помідори, огірки, перець та іншу городину. Є тут і велика агрофірма «Славутич», яка, до речі, опікується місцевим дитсадком. 

Крім того, по словам Миколи Матюка, у цьому році при підтримці підприємства встановили 4 нові затишні зупинки громадського транспорту. Вони виконані в єдиному дизайні, вимощені тротуарною плиткою, обладнані навісами, лавками для пасажирів, дошками для оголошень і сміттєвими урнами. 

Також керівник «Славутича», депутат Нікопольської райради Микола Письменний допоміг громаді побудувати в центрі Червоногригорівки сучасний торгівельний майданчик з 8-ма прилавками, де підведені вода і світло.

 Раніше тут люди торгували прямо на дорозі. Транспорт не міг проїхати, були купи сміття. Тепер центр селища потроху стає привабливішим. Радують око нещодавно заасфальтовані доріжки, які ведуть з центру до школи та великого торгівельного центру. 

Але для того, щоб у Червоногригорівці з’явилося місце, де жителі зможуть активно відпочивати сім’ями, як у Кам’янському, працювати ще доведеться чимало. Голова громади мріє побудувати тут літній театр, на сцені якого проходили б вистави і концерти. Проте всьому свій час. 

Поки ж у Червоногригорівці ремонтують школу, яка не бачила модернізації з 1968 року, коли вперше відчинила свої двері для школярів. Притому що тут навчаються 570 учнів. 

Заступник директора КЗ «Червоногригорівська загальноосвітня школа I-III ступенів» з адміністративно-технічної части Андрій Жмур дуже задоволений тими вдосконаленнями, які відбуваються в учбовому закладі. «Каналізація була замінена ззовні і всередині. В туалетах поклали нову плитку на підлозі й встановили нову сантехніку. Вікна замінили на двох поверхах і у холі. На третій поверх грошей не вистачило. Це вже плани на наступний рік», - розказав він. 

Також у 2019 році у Червоногригорівці планують продовжувати ремонт доріг, благоустрій центру.

«Ще у нас тут велика черга на дитячий садок – більше 100 діток. Є місце, де будувати, є проект, але далі поки що справа не рушила», - повідомив Микола Матюк.

Медицина, освіта, спорт, естетичне виховання – у нас все повинне бути своє, - Микола Матюк

На завершення екскурсії по громаді мені ще вдалося побувати на засіданні робочої групи з розробки стратегії розвитку Червоногригорівської ОТГ до 2027 року.

Експерт регіонального розвитку Дніпровського Центра розвитку місцевого самоврядування Ігор Мамонов розповів, на якій стадії зараз знаходиться цей документ.

«Ми вже провели соціально-економічний і SWOT-аналіз громади, розробили стратегічні цілі і завдання. Зараз доопрацьовуємо каталог проектів. До кінця року ми повинні надати стратегію на обговорення громадськості та затвердити на сесії. Думаю, новий рік жителі ОТГ почнуть з новою стратегією розвитку», - розповів експерт.

Впевнена, що так воно і буде. Бо в цьому зацікавлений і керівник громади, і його команда управлінців, і місцеві депутати. Та найбільше, звичайно, майже 15 тисяч людей, які живуть на території Червоногригорівської ОТГ.

Голова ОТГ Микола Матюк поставив перед собою і своєю командою амбітні цілі – зробити так, щоб у громаді все було своє – якісні медичні послуги, музична школа, спортивна школа, майданчики для сімейного відпочинку, центр надання адміністративних послуг і т.д. І вже за рік громада взяла на баланс музичну школу, створила ДЮСШ, побудувала прекрасний центр відпочинку «Мрія».

«Головна наша ціль – щоб молодь не тікала з громади до міст, або ще гірше – до Польщі чи Чехії. Щоб люди зрозуміли, що у нас не гірше, а на перспективу – навіть краще», - сказав мені Микола Матюк. І, знаєте, я йому повірила.

Червоногригорівська громада – найспішніша у Нікопольському районі

Щоб матеріал вийшов об’єктивним, я вирішила звернутися за коментарем до директора Дніпропетровського центру місцевого самоврядування Олени Тертишної. І ось що вона сказала: 

«Червоногригорівська громада – найспішніша у Нікопольському районі. Хоча офіційно громада утворилась під час другої хвилі децентралізації, там за рік встигли зробити більше, ніж ОТГ, створені у 2015 році. Зокрема, сформували управлінські структури у всіх сферах життєдіяльності громади. Крім того, Червоногригорівська громада є прикладом роботи у старостинських округах для всієї Дніпропетровської області. Там продемонстрували не просто роботу старости з жителями, а роботу офісу, де староста і його помічники займаються місцевим розвитком. У громаді навіть створена власна школа проектного менеджменту, спеціалісти якої готують проекти для участі у різноманітних грантів», - сказала вона.

Олена Тертишна відмітила, що темпи розвитку Червоногригорівської громади дозволять їй по результатам 2018 року увійти в ТОП-10 громад Дніпропетровщини.

«У громаді вибрали для себе напрямок поліпшення надання послуг у сфері охорони здоров’я. У с. Придніпровське будується одна з 18 амбулаторій нового зразку. Також у громада потужно розвиває на своїй території ще два напрямки. Це сільськогосподарська кооперація і розвиток здорового образу життя», - відмітила директор.

Довідково. Червоногригорівська об'єднана територіальна громада з адміністративним центром в смт Червоногригорівка утворена шляхом добровільного об'єднання територіальних громад смт Червоногригорівка, сіл Придніпровське, Мусіївка, Дмитрівка, Борисівка, Привільне, селища Кам'янське. 

Рішення про добровільне об'єднання прийнято Червоногригорівською селищною радою 8 червня 2017 року, Придніпровською сільською радою 9 червня 2017 року, Дмитрівською сільською радою 13 червня 2017 року.

Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Нікопольського району Дніпропетровської області.

Відстань від адміністративного центру громади до обласного центру 122 км.

Населення громади : 13 607 чол.

Життя громади в цифрах. На 2018 рік у Червоногригорівськії ОТГ був прийнятий бюджет у сумі 40,779 млн грн. (власні надходження). По медичній реформі – 11,740 млн грн, по освітній субвенції – 23,280 млн грн. Ще громада отримала 1,340 млн грн з госбюджету як така, що знаходиться у 30-ти кілометровій зоні Запорізької АЕС. На 2019 рік у громаді планують прийняти бюджет у сумі 42-43 млн грн.

Автор: Тетяна Талаш. 

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook