Фото Bisakha Datta для Unsplash
Мамонти завжди були героями доісторичних легенд – і хоч вони вимерли тисячі років тому, завдяки революційному науковому проєкту стало можливим їх знову повернути до життя. Здається, що ми стаємо на шлях дуже цікавих змін навколишнього середовища.
Компанія Colossal, що займається біонаукою та генетикою, для втілення цієї ідеї в життя зібрала 15 млн доларів. Вони планують відродити мамонтів шляхом генетичних модифікацій, тож через шість років ми дійсно зможемо наживо побачити справжнього волохатого мамонта.
Як мамонтів повернуть у наше життя
Цей процес виконуватиметься за допомогою пристрою CRISP-Cas9, який бере участь у створенні первинного гібрида слона/мамонта. Науковці планують внести у шкіру азіатського слона гени мамонта,
а тоді перенести їх ядро в яйце, що містить мамонтові стовбурові клітини. Наступним кроком буде перенесення ембріона до сурогатної слонихи, або навіть до штучної матки на час періоду гестації.
Ціллю є виведення мамонто-слоників уже через шість років: по суті, це буде адаптований до холоду слон з додаткової шерстю і товстішим шаром підшкірного жиру.
Професор Джордж Черч із Університету Гарварда втілить цей проєкт у життя на базі своєї компанії, Colossal, яка має за собою уже кілька успішних проєктів із секвенування геному. Однак «мамонтовий» виклик є поки найбільшим з усіх.
Причини повернення мамонтів до життя
У 21 столітті про мамонтів згадується лише в книжках з історії Землі або в наукових журналах. Або ще в комп’ютерних іграх чи онлайн-слотах для надання грі атмосфери. Однак 10 000 років тому вони були дуже важливими для локальної екосистеми. Мамонти були основним елементом харчового ланцюга в Арктиці, а також вони розгрібали глибокі шари снігу для доступу до молодої трави.
Розгрібання снігу може видатися не надто важливим навиком, саме ця діяльність є одною з основних причин для запуску проєкту: науковці вірять, що мамонти зможуть допомогти у боротьбі з глобальним потеплінням. Доступ холодного повітря до ґрунту, який зазвичай би був під снігом може посприяти збереженню багаторічної мерзлоти, що зараз неймовірно важливо для арктичного регіону. До того ж, звичка викорчовувати дерева й валити їх на землю також пришвидшить озеленення ґрунтів, яке теж матиме позитивний вплив на вічну мерзлоту.
Існує й теорія, що відтворення мамонтів допоможе зберегти існуючих азіатських слонів. У разі успіху проєкту науковці теоретично можуть продовжити змішування порід для покращення виживання слонів у холодних кліматичних умовах північних регіонів – і, таким чином, розширити потенційні заповідні зони.
Також не слід забувати про те, що можливість побачити реального волохатого мамонта не в телевізорі чи симуляторі, а на свої власні очі буде неймовірно унікальним досвідом.
Можливі труднощі
Незважаючи на потенційні переваги в цього проєкту є й кілька можливих недоліків.
Одним із них є те, що викорчування дерев мамонтами може нанести шкоду навколишньому середовищу, яке вже адаптувалося до існуючих умов. Загально відомо, що дерева потрібні через їх здатність поглинати СО2 й конвертувати його у кисень, що може бути важливішим, ніж створення більшої кількості полів.
Критики також вважають масштаб проєкту нереалістичним. Адже спершу вам прийдеться виростити сотні тисяч мамонтів, кожному з яких потрібно знадобиться близько двох років у лоні матері та 30 років для досягнення зрілості. Це надто довго й на видимий позитивний ефект на вічну мерзлоту прийдеться чекати не один десяток років.
Не слід забувати й про етичні проблеми. Чи зможуть мамонти адаптуватися до нового середовища без негативного впливу на екосистему, адже за 10 000 років світ змінився до непізнаваності. Або ж як вони зреагують на сучасного слона – чи можливі між ними конфлікти? Це питання, на які проєкту, можливо, прийдеться відповідати, оскільки є багато незадоволених, які вважають, що людині не слід «грати в Бога».
Очікувані результати й наслідки
Отже, чи вдасться нам у 21 столітті побачити справжнього мамонта? Незважаючи на переконливі негативні аргументи факт залишається фактом – відродження вимерлих доісторичних тварин було б неймовірним досягненням науки. Також це дійсно дуже реалістично, оскільки величезні досягнення у сфері технологій уже дозволяють клонувати різноманітних тварин, як-от чорноногого тхора чи знаменитої овечки Доллі.
Все ж таки, людям, які стоять за цими проєктами потрібно враховувати можливі небажані наслідки. Відновлення видів повинно проводити з обережністю, оскільки це може нищити цілі екосистеми та мати негативний вплив на дику природу й на саму тварину. Також необхідно тримати під контролем те, що люди можуть робити, особливо якщо йдеться про відновлення дикої істоти, яка може бути небезпечною для людей.
Подібні проєкти дозволяють уявити, чого ми можемо очікувати протягом наступних кількох років, коли ми увійдемо в нову наукову еру секвенування геному.