ГоловнаCуспільство

Біологічна безпека в Україні: правила поведінки та заходи запобігання

З метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та формування у населення чітких правил поведінки, яких слід дотримуватися у разі виникнення біологічних загроз у країні та поза її межами, Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області в межах повноважень інформує населення щодо чинних норм із запобігання виникненню біологічної загрози та порядку дій у разі її виникнення під час подій, пов’язаних з біологічним ризиком і небезпекою, спричинених поширенням біологічних патогенних агентів, зокрема збудників інфекційних хвороб, а також профілактики можливих ускладнень.

Про біологічну безпеку та порядок інформування населення розповіла головна спеціалістка управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Маргарита Малишева під час пресконференцій у ІА «Мост-Дніпро».

«Зауважу, що біологічна загроза напряму пов'язана з використанням біологічної зброї. Біологічна зброя - це зброя масового ураження, в основі дії якої лежать патогенні мікроорганізми - бактерії, гриби та їхні спори, найпростіші мікроорганізми, віруси. Також продукти життєдіяльності - бактеріальні токсини, такі як ботулотоксин тощо. При цьому бактеріальні токсини викликають швидкий розвиток симптомів і можуть бути смертоносними. Біологічну зброю часто порівнюють з хімічною, а тому і засоби захисту від неї аналогічні. Утім, є кілька принципово важливих відмінностей. Зокрема тривалість інкубаційного періоду: зазвичай це дні і навіть тижні, протягом яких не помітні жодні симптоми ураження, але в деяких випадках людина, що потрапила під дію біологічної зброї, може бути переносником захворювання»,- говорить спеціалістка.

Чимало збудників хвороб здатні передаватися від однієї особи до іншої. Тобто, на відміну від хімічної зброї, яка уражає тільки там, де її застосували, біологічну можуть поширювати живі люди – в інші міста, країни і навіть континенти, спричиняючи епідемії.

«Попри те, що розвиток медицини дозволяє ефективно боротись із багатьма недугами, слід пам'ятати, що в біологічній лабораторії можна створити бойові штами мікроорганізмів, генетично модифікувати їх так, щоб зробити бактерію чи вірус в рази патогеннішим, а хворобу – смертельнішою, надати їй резистентності до відомих антибіотиків. Також хвороби можуть викликати віруси, з якими боротись складніше, зокрема й тому, що антибіотики в їхньому випадку не ефективні»,- зазначає Маргарита Малишева.

Способи поширення біологічної зброї можуть бути аналогічними хімічній. Під час бойових дій збудники хвороб можуть поширюватись спеціальними боєприпасами, що містять спори хвороботворих мікроорганізмів. Під час вибуху вони розбризкуються чи розлітаються, заражаючи людей та місцевість. 

Крім цього, біологічну зброю можуть розпилювати зі спеціальних пристроїв із літаків і безпілотників, а також розповсюджувати з використанням живих носіїв – комах, тварин. Біологічні терористи можуть вдадись до диверсій, під час яких збудники хвороб розпилюються у повітря в місцях скупчення людей, також можуть бути заражені вода, їжа. 

Ознаки застосування біологічної зброї

 • нехарактерно слабкі, глухі вибухи боєприпасів, що супроводжувалися появою диму (туману) або крапель рідини на предметах у місці ураження, поява в повітрі хмари за шляхом пересування літаків, БПЛА.
 • одночасна масова загибель тварин, гризунів.
 • поява неприродно великої кількості комах чи гризунів, особливо в нехарактерних місцях, наприклад, бліх чи кліщів на асфальті.
 • підозрілі предмети, наприклад, отримання листів з якимись гранулами чи порошком. Якщо таке сталося, не можна чіпати конверт й слід негайно повідомити у поліцію. 

Як підготуватись до надзвичайної ситуації біологічного характеру

 • підготувати тривожну валізу
 • підготувати запас ліків
 • зробити вдома запас їжі та води на тиждень чи кілька днів
 • запастись респіраторами класу ffp3 для захисту органів дихання

Як діяти під час застосування ворогом біологічної зброї

 • Коли розпилення біологічної зброї відбувається на вулиці, слід негайно перейти до укриття чи приміщення. 
 • Якщо загрозу виявлено в приміщенні, треба терміново його покинути.
 • Якщо на вас могла потрапити небезпечна речовина, слід зняти верхній шар речей та прийняти душ з милом.
 • Контролювати самопочуття та стан здоров'я рідних і близьких. Під час використання біологічної зброї характерною є масова одночасна поява симптомів захворювань, наприклад, лихоманки, болю у м'язах, висипання, нудоти, блювоти, ран на шкірі, кашлю, утруднення дихання.
 • Мати поруч засоби зв'язку, щоб бути поінформованим про подальші кроки, евакуацію чи карантин.

Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок інформування населення з питань біологічної безпеки та біологічного захисту (постанова від 08 березня 2024 року № 266).

«Цей Порядок визначає механізм, організацію та міжвідомчу взаємодію єдиної державної системи цивільного захисту, МОЗ, головної експертної установи у сфері громадського здоров’я, центрів контролю та профілактики хвороб, що належать до сфери управління МОЗ, структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, військових адміністрацій, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МОЗ, Держпродспоживслужби щодо виконання завдань цивільного захисту та інформування населення з питань біологічної безпеки та біологічного захисту, порядку дій із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із впливом біологічних патогенних агентів, зокрема збудників інфекційних хвороб, та у разі їх виникнення (біологічні ризики і небезпека), заходів, які вживаються для запобігання їх виникненню, мінімізації та ліквідації їх наслідків»,- інформує фахівчиня.

Згідно з п. 7 Порядку, з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та формування у населення чітких правил поведінки, яких слід дотримуватися в разі виникнення біологічних загроз у країні та поза її межами, МОЗ, Держпродспоживслужба, центри громадського здоров’я, центри контролю та профілактики хвороб, заклади охорони здоров’я в межах своїх повноважень забезпечують інформування населення щодо діючих норм із запобігання виникненню біологічної загрози та порядку дій у разі її виникнення під час подій, пов’язаних з біологічним ризиком і небезпекою, спричинених поширенням біологічних патогенних агентів, зокрема збудників інфекційних хвороб, а також щодо профілактики можливих ускладнень.

Відповідно до Порядку інформування населення повинно бути актуальним, у зрозумілій та доступній формі, має сприяти підвищенню обізнаності населення про наявну біологічну безпеку та біологічний захист, доводити чіткий порядок дій із запобігання виникненню та під час виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних із впливом біологічних патогенних агентів, зокрема збудників інфекційних хвороб.

«Оскільки дія цього Порядку поширюється й на Держпродспоживслужбу, з метою належної взаємодії та своєчасного інформування, звертаємо увагу органів місцевого самоврядування, населення, підприємств та організацій незалежно від форми власності щодо необхідності детального ознайомлення з постановою Кабінету Міністрів України від 08.03.2024 № 266 «Про затвердження Порядку інформування населення з питань біологічної безпеки та біологічного захисту»»,- резюмувала Маргарита Малишева.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook