АТ «Дніпрогаз» продовжує відповідати на найпопулярніші питання дніпрян про доставку блакитного палива.
Чому газовий рік триває до 1 жовтня, а перерахунок плати відбувається тільки з 1 січня?
НКРЕКП встановлює тарифи для всіх природних монополій. Зазвичай це календарний рік. Традиційно всі компанії мають річну звітність, а тарифи для них встановлюються з 1 січня.
НКРЕКП встановлює тарифи для всіх операторів розподілу і передачі, які використовують мережі: електричні або газові. Регулятор встановлює тарифи для Укренерго, Оператор ГТС України, газорозподільних компаній, операторів систем розподілу електричної енергії.
При цьому НКРЕКП має врахувати зміни в економіці, які відбулися за поточний рік.
- Зростання мінімальної заробітної плати в вересні 2020 року з 4723 грн до 5000 грн. І хоча зростання не є великим - менше 6% вона береться для розрахунку заробітних плат. І вони мають бути проіндексовані на наступний рік
- Інфляція. В поточному році інфляція за даними Держстату склала близько 3%. Вона відображається в першу чергу на вартості паливно-мастильних матеріалів для АДС, труб, газового обладнання та інших товарів, які необхідні для обслуговування мереж
- Вартість технологічного газу також змінилася. В поточному тарифі вартість газу врахована на рівні 4000 грн за тис куб м, а ринкова вартість є вищою.
НКРЕКП в тарифах поточну ринкову вартість газу та інших економічних індикаторів при розрахунку тарифів і встановити їх на економічно обґрунтованому рівні.
Як змінилось споживання газу в Україні за минулий газовий рік?
За минулий газовий рік, який тривав з 1 жовтня 2019 по 30 вересня 2020 року, побутові споживачі природного газу використали блакитного палива на 400 млн куб. м менше, ніж у попередньому. Загалом 58% клієнтів газорозподільних компаній зменшили споживання газу.
Тому з 1 січня 2021 року всім клієнтам, які зменшили споживання газу, буде встановлено меншу замовлену потужність. Тобто вони сплачуватимуть за доставку меншого обсягу палива, фактично використовуючи при цьому стільки газу, скільки їм необхідно для усіх побутових та господарських потреб.
Адже тепер після реформування ринку газу, розмір плати за розподіл (доставку) природного газу для кожного споживача залежить від його фактичного споживання енергоносія у попередньому газовому році. Споживали менше – менше і платитимете.
Що таке мінімальна плата за розподіл (доставку) газу?
В минулому році широко обговорювалось питання замовленої потужності для споживачів з нульовим споживанням. Для них у березні було запроваджено мінімальний платіж за доставку газу. Він розрахований Регулятором, виходячи з діючих норм споживання газу, встановлених Міненерго.
З початку 2021 року аналогічний платіж запроваджено для тих, хто використовував газ мінімально. Так, наприклад, якщо клієнт користується тільки газовою плиткою і спожив за минулий газовий рік 15 куб. м газу, його замовлена потужність встановлена Регулятором на рівні 39 куб м на рік. Тобто, впродовж року він має сплатити доставку 39 куб. м газу.
Так само для клієнтів газорозподільних компаній, які користуються газовою плитою та колонкою. Для таких споживачів мінімальна замовлена потужність складатиме 126 куб. м газу. Тому навіть, якщо домогосподарством спожито менше 100 куб. м газу за газовий рік, потрібно буде сплатити за доставку 126 куб. м впродовж року.
Яка ситуація з неплатниками за надані вашою компанією послуги?
Станом на 1 грудня 11% клієнтів «Дніпрогазу» протягом року жодного разу не платили за розподіл газу. Поточна заборгованість дніпрян становить 13 млн грн. З жовтня ми надсилаємо боржникам досудові попередження. Це пов’язано з тим, що заборгованість за доставку газу згідно чинного законодавства після завершення карантину стане причиною відключення від системи газопостачання. До того ж, згідно до вимог Кодексу ГРМ навіть після обмеження послуг з розподілу газу поточні нарахування будуть здійснюватися, а борг може бути примусово стягнуто в судовому порядку, що призведе до додаткових фінансових витрат. Споживачеві газу, крім суми заборгованості, доведеться сплатити також судовий збір. Таким чином, сума додаткових витрат перевищить суму, яку споживачеві слід оплатити за послуги з доставки газу.
Чи можуть через борг за розподіл позбавити субсидії?
Серед боржників за доставку газу є чимало отримувачів субсидій. У зв'язку з цим наші фахівці щомісяця направляють до управління соціального захисту населення списки клієнтів, які заборгували за надані послуги понад три місяці. У разі несплати боргу за доставку газу житлова субсидія на опалювальний період призначатися не буде.
Як оплатити за послуги "Дніпрогазу" онлайн?
Оплатити за послуги з розподілу природного газу дистанційно, а також передати показання лічильників і контролювати стан особового рахунку жителі Дніпра і Дніпровського району можуть, скориставшись «особистим кабінетом» на сайті 104.ua, мобільними додатками 104 Mobile (для Android) і 104 Mobile Light ( для iOS), а також чат-ботами 7104ua в Viber і Telegram.
У листопаді поточного року можливості «особистого кабінету» на 104.ua були істотно розширені. Нова багатофункціональна платформа надає клієнтам універсальні рішення, які роблять розрахунки за газ і його доставку простими і зручними. Тепер реалізована можливість з одного аккаунта управляти особовими рахунками в різних газових компаніях, незалежно від їх місця розташування. До того ж, чималим перевагою є опція приєднання до одного аккаунту до 25 особових рахунків.
Інтерфейс «особистого кабінету» на платформі 104.ua адаптований під всі види гаджетів (комп'ютер, планшет або смартфон), а також операційні системи Android і iOS. Одним з головних переваг, яке з'явилося в оновленій системі, стала можливість оплати за газ і його розподіл в «один клік». Таким чином, зарахування коштів за двома рахунками проводиться одним платежем і дозволяє клієнтам заощадити на комісії банківської установи.