Впевнений крок до зірок: Макс Поляков підкорює космос
В українському медійному просторі все частіше лунає ім’я Максима Полякова. Український підприємець і мультимільйонер є не дуже публічною людиною, оскільки зосереджений на веденні бізнесу, але протягом останніх років він неодноразово змусив ЗМІ заговорити про нього. Адже цілі Полякова дуже високі, а його наполегливість підтверджується реальними діями. Щоб залишити своє ім’я в історії, українець вирішив створити успішну аерокосмічну компанію та підкорити космос, і поки що впевнено рухається у цьому напрямі.
Непросте становлення: біографія Максима Полякова
Життєвий шлях Максима Полякова не можна назвати легким. Майбутній мультимільйонер народився в Запоріжжі у 1977 році в родині інженерів-ракетників, які працювали на «Хартроні». Тому він з дитинства мріяв про підкорення космосу і прагнув йти по стопах батьків, працюючи в ракетно-космічній галузі. Проте юність майбутнього підприємця прийшлася на кризові 90-і роки, коли люди місяцями не отримували зарплатню, а через стрімку інфляцію навіть ті невеликі кошти швидко знецінювались.
Коли після закінчення фізико-математичної школи Максим Поляков вирішив вступити до МДТУ імені Баумана (одного з найпрестижніших інженерних вузів екс-СРСР), у батьків не було грошей навіть на квиток до Москви, не говорячи вже про оплату навчання. За словами підприємця, зарплатня його тата у доларовому еквіваленті на той час через стрімку інфляцію складала близько $5. Щоб мати стабільний заробіток, мама майбутнього мільйонера порадила йому вступити до медичного університету. Проте, отримавши диплом лікаря, Максим вирішив не працювати за фахом через мізерну зарплатню та відсутність реальних перспектив.
Початок кар’єри в IT
Розмірковуючи, як отримати дійсно достойний заробіток, Макс Поляков вирішив спробувати себе у сфері IT. Першим його бізнесом стала створена у 2001 році аутсорсингова компанія AlarIT Ukraine, яка наймала українських програмістів та продавала їх робочий час закордонним замовникам. Цей бізнес виявився вдалим, і вже у 2002 році місячний дохід Максима складав близько 10 тисяч доларів США. Проте даний напрям прийшовся бізнесмену не до душі, тому він вирішив полишити аутсорсинг і продав компанію. Саме тоді підприємець збагнув, що перепродаж робочої сили без створення власного реального продукту є не найкращим напрямом для розвитку, тому слід обирати щось нове.
HitDynamics
Через два роки після створення AlarIT Ukraine Максим Валерійович Поляков разом з партнером Біллом Доббі заснував у Единбурзі компанію HitDynamics, яка займалася інтернет-аналітикою. Уже за кілька місяців після цього стартап було придбано американською організацією Hitwise. За словами Полякова, вклавши у новий бізнес всього 50 тисяч доларів, він з партнером отримали близько 4,5 млн доларів прибутку. Саме тоді і склалася звична наразі модель ведення бізнесу: заснування або покупка нерозкручених IT-компаній, їх розвиток та капіталізація і подальший перепродаж з гарним прибутком.
Maxymiser
Обраний шлях виявився вдалим. Протягом 2000-х років Максим Поляков разом з партнерами зміг суттєво примножити власний капітал, працюючи в IT-бізнесі. Так, у 2015 році американський гігант Oracle придбав у українського бізнесмена проект Maxymiser, спрямований на розробку сайтів та інтернет-аналітику. Консалтингова компанія S&P Global оцінила угоду в 160 млн доларів, але, за словами Макса Полякова, реальна виручка була майже втричі більшою. На цій справі бізнесмен отримав багатомільйонний чистий прибуток.
Murka
У 2019 році підприємець здійснив ще один вдалий продаж власного бізнесу. Його компанію Murka, яка спеціалізується на розробці ігрового програмного забезпечення, придбала американська корпорація Blackstone. Оборот цього бізнесу у 2019 році склав близько 127 млн доларів (дані Eilers & Krejcik Gaming), а у пікові роки, за словами Полякова, сягав 200 млн. Вартість угоди склала приблизно 200–400 млн доларів.
Максим Поляков говорить, що загальна вартість усіх угод по продажу компаній, здійснених під його керівництвом, уже сягнула 2 мільярдів доларів. Звичайно, значна частина цих коштів дісталася інвесторам, за допомогою вкладень яких бізнесмен розвивав стартапи, але і сам підприємець зміг повністю легальним шляхом стати мультимільйонером. Скільки саме загалом заробив Максим Поляков, сказати точно він не може, оскільки виручені кошти одразу ж інвестувалися у нові проекти.
Усе заради космосу
Працюючи в IT-індустрії, Максим Валерійович Поляков ніколи не полишав дитячих мрій про підкорення космосу. Тому, заробивши достатньо коштів, він почав вкладати їх у аерокосмічну індустрію. У 2015 році підприємець заснував компанію EOS Data Analytics, яка займається обробкою супутникових знімків землі та аналітикою отриманих даних. Отриману інформацію стартап продає стороннім замовникам, які використовують її для підвищення ефективності власного бізнесу. Наприклад, звіти, складені на основі аналізу супутникових даних, дають великим сільгоспкомпаніям змогу краще розпоряджатися земельними ресурсами.
Як говорить Артем Анісімов, один з партнерів Полякова та голова EOS DA, вибір напрямку виявився дуже вдалим. Її маржинальність може перевищувати 50%, але для цього слід володіти власними космічними технологіями для отримання даних. Створивши вертикально інтегровану структуру, яка охоплює всі етапи (створення ракет та супутників – їх запуск на орбіту – отримання та обробка даних), можна суттєво підвищити успішність компанії та досягти стабільності, говорить екс-голова українського представництва EOS DA Юрій Забіяка.
Для розвитку космічного напрямку Максим Поляков разом з іншими інвесторами створив фонд Noosphere Ventures. Свою назву він отримав на честь концепції про ноосферу відомого українського вченого Володимира Вернадського. Першочерговою задачею фонду став розвиток бізнесу, причетного до аерокосмічної індустрії.
Поляков та Firefly Aerospace
Прагнучи займатися створенням власних космічних технологій, Максим Поляков зайнявся аналізом ринку і восени 2016 року натрапив на запис у Twitter Томаса Маркусіка, засновника американської компанії Firefly Space Systems. Через те, що його компанія не змогла залучити необхідні інвестиції, американський підприємець оголосив про заморозку діяльності стартапу та відправлення його працівників у вимушену неоплачувану відпустку. На той час компанія вже два роки займалася розробкою легкої ракети Alpha, мала контракт від НАСА на 5,5 млн доларів і близько 20 млн боргів. За словами Артема Анісімова, на той час у них з Поляковим не було чіткого плану дій, проте було стійке бажання вдихнути в Firefly нове життя.
Зв’язавшись з Маркусіком, український підприємець розпочав переговори. Оскільки у той момент компанія щотижня втрачала близько 1 млн доларів і їй були життєво необхідні нові інвестиції, дійти згоди вдалося досить швидко. Як говорить Томас, енергійність та обізнаність Максима Полякова у космічний галузі склали у нього позитивне враження та надали впевненості. Після цього залишалося тільки переконати акціонерів у тому, що український бізнесмен допоможе врятувати компанії від кризи.
Оскільки час минав, а Firefly Space Systems знаходилася під неминучою загрозою банкрутства і з великою ймовірністю подальшої ліквідації, український підприємець діяв швидко та шукав шляхи викупу компанії. В результаті він вирішив викупити у кредиторів боргові зобов’язання фірми на суму понад 5,5 млн доларів. Оскільки організація не мала коштів для погашення боргів, використані у якості застави активи переходили до власності бізнесу Полякова. Інше майно було придбано після проведення процедури банкрутства Firefly Space Systems, уникнути якої не вдалося через відсутність інших інвесторів.
Розвиток Firefly Aerospace – один з пріоритетів Макса Полякова
У своєму інтерв’ю Forbes.ua Макс Поляков розповів, що ставши повноцінним власником Firefly Space Systems, Максим Поляков одразу занурився в її роботу та вніс низку коректив. Так, саме за ініціативою підприємця було змінено конструкцію ракети Alpha. Українець наполіг на використанні у ній українських технологій, створивши для цього науково-технічну філію Firefly у Дніпрі. На зміну клиноповітряному двигуну прийшов більш традиційний з турбонасосом, до розробки якого доклали рук українські інженери.
Як говорить Томас Маркусік, який після зміни власника компанії зайняв посади її CEO та технічного директора, завдяки використанню українських розробок створення ракети вдалося значно пришвидшити. Замість двох-трьох років, необхідних для реалізації двигуна власними силами, за підтримки спеціалістів з Дніпра вдалося впоратися з завданням усього за пів року.
Ще однією важливою ініціативою Полякова стало збільшення вантажопідйомності ракети-носія. Спочатку її проектна потужність дозволяла вивести на орбіту до 400 кг корисного навантаження, але новий власник дав завдання збільшити цей показник до 1 тони. Таким чином ракета має зайняти більш широку ринкову нішу і завдяки цьому зацікавити більше потенційних клієнтів. Вартість відправки ракети при цьому має сягати близько 15 млн доларів. Для порівняння, Falcon 9 від SpaceX Ілона Маска вартує близько 50 млн. На її боці – значно більша вантажопідйомність, але цей факт відштовхує потенційних клієнтів, яким не потрібно запускати до космосу кілька тонн обладнання. А якщо порівнювати з іншими легкими ракетами, то перевага – на стороні Firefly Alpha. Так, запуск Electron від Rocket Lab вартує близько 7 млн доларів, але при цьому може вивести лише 300 кг навантаження. Тобто при лише вдвічі меншій вартості вона втричі поступається по вантажопідйомності.
Компанія Firefly Aerospace позиціонує свою ракету як мінівен на ринку космічної техніки. Тобто її призначення – зайняти проміжну нішу між легковими та вантажними транспортними засобами. Вона повинна задовольнити потреби тих, кому недостатньо десятків кілограм вантажопідйомності надмалих ракет, а потужності важкої техніки є занадто надлишковими. Проте першочергова задача «Альфи» – задоволення власних потреб бізнесу Максима Полякова по доставці супутників на орбіту. Для того щоб не залежати від сторонніх компаній, Noosphere прагне організувати угрупування власних орбітальних апаратів для тої ж EOS DA, згаданої вище.
Окрім легкої ракети-носія Alpha, Firefly також працює над створенням більш потужної Beta. За попередніми проектними даними, вона повинна виводити на орбіту до 8 тонн корисного навантаження при вартості польоту близько 35 млн доларів. Проте її запуск – справа більш далеких перспектив, а наразі пріоритет віддається «Альфі». Компанія планує до кінця 2024 року здійснити 24 старти ракети.
Як говорить Артем Анісімов, пуски – це найбільш складний і зарегульований напрямок космічної галузі, проте у загальному обороті його частка є доволі малою. На ринку супутникових послуг лише 2% припадає на доставлення орбітальних апаратів. Інвестувати в інші напрямки значно вигідніше, але володіючи власними потужностями для запуску вантажів, можна краще контролювати ринок. І саме тому Firefly Aerospace прагне забезпечувати у першу чергу потреби іншого космічного бізнесу Максима Полякова та його партнерів.
Не Firefly єдиною
Окрім Firefly Aerospace, за останні роки фонд Максима Полякова Noosphere інвестував кошти і в інші космічні компанії. Так, нещодавно він придбав південноафриканського розробника оптичних супутників Dragonfly Aerospace. Одним з головних його продуктів є космічний апарат, здатний робити знімки земної поверхні з роздільною здатністю менше 1 метра на піксель. Інший підрозділ, EOS SAR, займається створенням радарів для супутників.
SETS – іще один актив «Ноосфери», завдання якого – розробка електричного двигуна для космічних апаратів. Низька потужність такої силової установки не дозволяє використовувати її у якості основного рушія для ракет, проте відкриває інші сфери застосування. Завдяки високій економічності та здатності використовувати для живлення сонячну енергію, ЕРД можна використовувати для орбітальних маневрів, не витрачаючи на них ракетне паливо. Таким чином можна суттєво збільшити корисне навантаження супутників, відмовившись від їх комплектації запасами рідкого палива та окислювача.
Маючи низку власних підрозділів, які займаються створенням орбітальних апаратів, Макс Поляков планує до 2025 року організувати власне угруповання супутників. Його мета – запуск 7 апаратів, які будуть сканувати поверхню Землі для отримання цінних даних та подальшої аналітики отриманої інформації.
Плани Noosphere не обмежуються ближніми орбітами. Одним з пріоритетів корпорації є місячна програма. У 2023 році її апарат Blue Ghost має доставити на поверхню природного супутника майже 100 кг корисного науково-дослідного обладнання. Як говорив у одному з інтерв’ю Том Маркусік, потенційний прибуток від цієї місії може сягнути 150 млн доларів. Серед інших проектів компанії – орбітальні місячні супутники, які будуть сканувати його поверхню в оптичному (видимому) діапазоні.
Перспективи Noosphere Ventures
Максим Валерійович Поляков не є одноосібним власником Noosphere Ventures. Адже навіть сотень мільйонів доларів, зароблених ним за два десятиріччя у бізнесі, недостатньо для створення настільки потужного конгломерату. Але саме завдяки комерційному хисту та успіху українського підприємця сьогодні існує цей фонд, а сам Поляков відіграє значущу роль в його функціонуванні.
Маючи велику кількість різноспрямованих активів, пов’язаних з аерокосмічною індустрією, «Ноосфера» здатна у майбутньому стати одним з ключових гравців цієї галузі в усьому світу. За даними аналітиків, у найближче десятиліття загальний оборот космічного ринку сягне 1,5 трлн доларів. Поляков впевнено дивиться у майбутнє і прагне, щоб близько 10% від цієї суми приходилося на його компанії. Звичайно, настільки амбіційні плани дуже складно втілити до життя, але за 20–50 років це цілком реально.
Попри те, що зараз Максим Поляков нечасто буває в Україні, його бізнес тісно пов’язаний з батьківщиною. Адже більшість працівників компаній підприємця – це вітчизняні спеціалісти, які працюють у Дніпрі, Запоріжжі. Зараз їх кількість сягає кількох тисяч осіб, але у міру розвитку бізнесу вона буде зростати. Тому можна констатувати, що діяльність Noosphere Ventures здатна принести чимало користі українській економіці.
Найближчим кроком «Ноосфери» для підкорення космічної галузі є повторний запуск ракети «Альфа». Дебютний її політ уже відбувся на початку вересня 2021 року і суттєво покращив позиції компанії. Її капіталізація зросла вдвічі, приблизно до 2,5 млрд доларів, оскільки політ довів: діяльність Полякова – це не пусті заяви для залучення нових інвестицій, а реальні справи.
Завдяки новим вдалим стартам ракет Firefly Aerospace прагне потроїти капіталізацію. Зважаючи на успіх попередніх проектів Максима Полякова, ці плани можна назвати більш ніж реалістичними. Адже український підприємець уже неодноразово доводив свою здатність створювати цінний бізнес-продукт з великими перспективами для розвитку. Кожна з його колишніх компаній демонструвала величезне зростання та знаходила нових власників, приносячи засновнику гарний дохід. Продовжуючи таку тенденцію, Макс Поляков зможе не лише підкорити космос та вписати своє ім’я в історію, а й принести чимало користі українській економіці, повернувши батьківщині почесний статус космічної держави.