ГоловнаCуспільство

Уроки в укриттях та зір школярів: яким має бути освітлення у сховищах

Близько 90% інформації сприймається учнем через зоровий канал, тому правильне освітлення має важливе значення. За даними медичних оглядів, в початкових класах патологія зору серед школярів складає 5-6%, до закінчення навчання цей показник зростає до 8-9 %. І якщо у мирні часи адміністрація шкіл мала слідкувати за правильним освітленням у класах, то в умовах воєнного стану повинна попіклуватися й про освітлення в укриттях. Про це в ході прес-конференції розказала лікар з загальної гігієни відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних хвороб Державної установи «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» Світлана Підгайна.

У Міністерство освіти і науки України неодноразово заявляли – з 1 вересня до очного навчання повернуться ті школи, де обладнані укриття. Однією з вимог до сховищ є забезпечення їх штучним освітленням.

«В укритті не допускається прокладання тимчасових електричних та інших інженерних мереж, а також незакріпленого електричного обладнання і світильників. Електричні світильники мають бути захищеними від механічного пошкодження. Використання світильників із незахищеними лампами розжарювання не допускається. Для освітлення захисних споруд можна використовувати світлодіодні та інші енергоощадні лампи. Використання люмінесцентних ламп не допускається», - зазначила Світлана Підгайна.

Відповідно до рекомендацій МОН, в укритті можна проводити уроки, але не обов’язково. Вчителі можуть почекати відбою тривоги і продовжити навчання в класах. Проводити уроки в укриттях чи ні, залежить від того, чи є там зручні парти, стільці та достатнє освітлення, пояснює Світлана Підгайна.

Що ж стосується освітлення у навчальних класах шкіл, то воно має бути природнім, рівномірним та не створювати блиску.

«Для максимального використання денного світла і рівномірного освітлення навчальних приміщень необхідно мити вікна (не рідше 3 разів на рік). На підвіконнях не дозволяється розташовувати вазони з високими квітами (висота не повинна перевищувати 15 см від підвіконня) та не дозволяється затіняти вікна квітами, що в’ються, та садити дерева не ближче 15 м від будівлі. Необхідно підвищувати рівень освітлення навчальних приміщень за допомогою штучного освітлення», - розказала Світлана Підгайна.

Для збереження зору школярів, додає фахівець, світло на робочі місця повинно падати зліва, незалежно від розміщення вікон. Оптимальний рівень природного освітлення забезпечується при верхньому та боковому освітленні приміщень.

«Вікна навчальних приміщень обладнуються: регульованими сонцезахисними пристроями типу жалюзі, тканинними шторами світлих тонів, що поєднуються з кольором стін, меблів. У неробочому стані штори необхідно розміщувати в простінках між вікнами. Для обробки навчальних приміщень використовуються оздоблювальні матеріали та фарби, що створюють матову поверхню», - резюмувала лікар з загальної гігієни відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних хвороб Державної установи «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України».

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook