«Загальні положення обласного бюджету-2023 майже не відрізняються від попередніх – довоєнних».
Дніпропетровська облрада вчора проголосувала за головний кошторис, за яким має жити наступний рік вся область.
Вже напередодні сесії бюджет піддався жорсткій критиці в ЗМІ, але все ж таки був підтриманий. 77 голосів «За», 11 утримались, 3 проти. Сесія проходила в онлайн форматі. Голова облради зі своїм апаратом знаходився в укритті. Депутати працювали дистанційно. Про це повідомляють на сайті видання «Лица».
Юрій Сімонов, депутат облради, прокоментував деякі питання бюджетні питання.
– Чому депутати Верховної Ради працюють під куполом, а наші місцеві – не збираються в сесійних залах. Чи можливо за таких умов якісно працювати? Де ж насправді фізично знаходяться обранці?
– За моїми даними, близько 20-ти депутатів Дніпропетровської обласної ради знаходяться зараз за кордоном. Тому постає перше питання: чи мають вони морально-етичне право голосувати за те, куди направляти гроші дніпровців? Вони живуть за кордоном і навряд чи точно розуміють потреби тих, хто живе тут під постійними обстрілами, в темряві, без води та зв’язку.
Друге питання лежить вже в юридичній площині. Згідно ст.19 Конституції України, не передбачене право голосування з-за кордону, тобто прямим чином воно не дозволено. Тому голосування з-за кордону робить прийняття будь-якого рішення нелегітимним, у тому числі голосування по бюджету, і його можна оспорити.
Тим депутатам, що за кордоном, я хочу сказати: здайте свої мандати! Передайте з-за кордону. Хай їх отримають ті, хто живе тут, із людьми, і реально розуміє їх потреби.
– Ви вважаєте, що бюджет-2023 не про потреби людей?
– Оспорити бюджет можна ще й тому, що за красивими картинками його презентації стоять лише пусті слова та жодної конкретики. Військовий стан став не об’єктивною, а спекулятивною причиною, аби приховати справжні видатки та не розголошувати, не пояснювати ані депутатам, ані громадськості куди і скільки ж насправді піде грошей. Наприклад, депутатам говорять, що гроші йдуть на тероборону, але невідомо скільки і на що саме.
В Програмі Розвитку (як би ця назва цинічно не звучала під час війни) сказано, що будуть спрямовані гроші на укриття, бомбосховища. Але в бюджеті наразі не видно, скільки грошей, де ці бомбосховища взагалі будуть.
І це лише приклади. Весь бюджет – це суцільна загадка.
– Але ж вектор вірний?
– В мене таке враження, що ми в машині часу. І загальні положення обласного бюджету-2023 майже не відрізняються від попередніх – довоєнних. Ті ж самі статті видатків, як і в мирний час. Знову виділяються гроші на дороги, проте знову незрозуміло на які і навіщо. А тим часом волонтери збирають на допомогу ЗСУ, і люди віддають іноді останні копійки.
Нам презентують Програму Розвитку, а людям аби вижити. І треба б презентувати Програму Виживання. Завдяки якій була б реальна допомога кожному мешканцю області.
Більше того, доходна частина на рівні минулих років. Її левова частка – це доходи від фізичних осіб. Але багато людей виїхало за кордон, а ВПО не платять податок на доходи фізичних осіб. 40% підприємств не працюють. Тому велике питання, як сформований дохід та як збираються виконувати бюджет. Питань реально більше ніж відповідей.
Тому підсумую: якби бюджет пройшов справжнє обговорення серед депутатів, то область мала би надійний захист від військової загрози, справжні укриття, у хворих були б ліки, родини загиблих – реальну допомогу тощо.
Тобто, хочеться лише сказати, що укладачі Програми Розвитку з глузду з’їхали.