Дніпро лідирує в Україні у створенні ОСББ. Нині у місті 1 838 будинків, які створили об’єднання або кооперативи.
Віктор Миколайович – лідер на ж/м «Західний», адже очолює 10 будинків. А саме: ОСББ «ФОСФОРНА 13», ОСББ «ГАЛИЦЬКОГО 41», ОСББ «ФОСФОРНА 11», ОСББ «ГАЛИЦЬКОГО 85», ОК «ЖБК № 135 «ЛАНДИШ», ОСББ «БЛИЖНЯ 33», ОСББ «ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО 29», ОСББ «ГАЛИЦЬКОГО 83», ОСББ «ГАЛИЦЬКОГО 53», ОСББ «ГАЛИЦЬКОГО 61».
Найперше ОСББ він створив у 2016 році у будинку, в якому живе, – «ГАЛИЦЬКОГО 41». Після того, як він продемонстрував гарні результати, інші будинки теж захотіли об’єднатись та самостійно розв’язувати питання утримання дому. Головою зробили саме пана Віктора.
«Свого часу багато подорожував по країнах Європи і бачив, як там гарно виглядають будинки. Тож у 2016-му ми спонтанно вирішили створити перше ОСББ. Але ніхто не хотів брати на себе відповідальність. Тож я вирішив спробувати очолити будинок. І мені сподобалось. Але все те, що ми тут створили – це завдяки людям. Вони хочуть змін, хочуть жити у комфорті, тож активно беруть участь в оновленні нашого будинку. І вже після того, як ми тут чимало чого замінили, а це від різноманітних ремонтів до утеплення фасаду, сусідні будинки теж захотіли таких змін. І запропонували мені їх очолити. Я погодився, бо мені самому подобається бачити, як змінюється життя на нашому житловому масиві. Останній будинок, який очолюю з грудня 2023-го, перейшов до нас від приватної компанії. У ньому, звісно, повний жах і там дуже багато роботи, адже компанія нічого не робила. Я готовий його змінити на краще. І дуже класно, що місто нас підтримує, особливо міський голова Борис Філатов. Бо торік нам зробили гарну внутрішньоквартальну дорогу. За кожен бордюр вони радились з нами, де і що краще зробити. А щодо програми співфінансування, то встигли взяти участь кількома будинками приблизно у 10 проєктах. І скажу, що все, що було виконано – якісно та професійно. Тож плануємо і надалі брати участь», – прокоментував голова 10-ти ОСББ у Дніпрі Віктор Білявцев.
У Дніпрі вже 30 % житлових будинків мають статус ОСББ або ЖБК. А сам механізм створення досить простий. Головне, аби було бажання, каже начальник організаційного відділу департаменту з питань самоорганізації населення ДМР Владислав Макарець.
«Перше, що треба зробити, як кажуть «на берегу», це визначити три речі: хто в них буде головою правління, хто в них буде правлінням та з яким розміром квартплати вони утримуватимуть будинок. А вже далі вони мають сформувати реєстр співвласників через запит до державного реєстратора або ж вручну. Визначити назву ОСББ, підготувати проєкт статуту, кошторису та штатного розпису, провести установчі збори (важливо повідомити про них усіх співвласників за 10 днів), піти до державного реєстратора та відкрити банківський рахунок. Надалі або ж державний реєстратор, або це може бути нотаріус, зареєструє вам ОСББ і все», – прокоментував Владислав Макарець.
Усім ОСББ необхідно врахувати зміни в Законі України № 2866 «Про ОСББ» та Законі України № 417 «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», які чинні вже з 10 листопада 2023 року.
«Згідно з цими змінами нині установчі збори ОСББ можуть проводити у режимі онлайн. Крім цього, зміни і у порядку голосування. Кожен співвласник або його представник, який взяв участь у голосуванні, має заповнити листок опитування та підписати його власноруч або за допомогою електронного підпису. Також тепер усі рішення установчих зборів оформлює протокол, який також зазнав змін. Як тепер він має виглядати? Відповідь можна знайти у 6-й статті Закону України «Про ОСББ». Крім цього, тепер є заборона на рішення, за які проголосувало менш ніж 50 %. Щодо розміру внесків, членів правління, кошторису – менш ніж 67 %. Щодо відключення від централізованих комунальних послуг – менш ніж 75 %», – прокоментувала державний реєстратор фізичних та юридичних осіб підприємців департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур ДМР Ольга Федик.
Усі консультації щодо створення ОСББ чи ЖБК можуть надати у департаменті з питань самоорганізації населення ДМР за номером: 063 340 94 77.