Створення будь-якого літального апарату - це непростий та тривалий процес у машинобудуванні. Кожен, хто хоч раз брався за цю справу, по-перше, вивчав з чого складається літак. Виготовлення запчастин для літаків - відповідальна робота, яка вимагає відповідних знань і вмінь у цій галузі. Розуміння всіх елементів, зв'язку між ними тощо. У цьому матеріалі буде розглянуто всі базові деталі цього літального апарату, а також їхню роль у забезпеченні повністю безпечного та ефективного польоту.
Коротко про літаки
Літак - це транспортний засіб, який використовується для переміщення повітрям на далекі відстані з великою швидкістю. Цей літальний апарат складається з таких елементів:
- фюзеляж;
- крила;
- хвіст;
- двигун;
- шасі.
Основна класифікація - за призначенням:
- військові (винищувачі, штурмовики тощо);
- цивільні (пасажирські, транспортні тощо).
З яких деталей складається літак?
Далі буде більш детально розглянуто з чого складається літак.
Фюзеляж
Ключова частина - це фюзеляж або основний корпус. Це також є головним захистом для пасажирів, вантажів тощо. Фюзеляж має особливу аеродинамічну форму. Це допомагає знизити опір вітру, рухатися швидше та ефективніше. Конструкція літака в цій його частині складається з кількох відсіків:
- кабіни пілота;
- пасажирської частини;
- вантажного відсіку.
Крила
Крила - та сама частина літака, завдяки якій він може підійматися в небо. Залежно від типу літака, вони можуть бути різної форми та відрізнятися за конструкцією.
Форма крила може бути:
- прямою;
- трикутною;
- стрілоподібною;
- з контрольованою стріловидністю.
Останній варіант більш ефективний для тих літаків, які літають на великій швидкості.
За конструкцією крила літака можуть мати таку будову:
- Лонжеронна. Основну частку згинального моменту беруть на себе лонжерони - ключовий силовий елемент літака.
- Кесонна. Працюючи на вигин у опорних поверхнях, лонжерони беруть на себе до 40% навантаження, тоді як все інше припадає на обшивку.
- Моноблочна. Базовий силовий елемент такого крила - це силова обшивка, саме вона бере на себе будь-які види навантаження.
- Фермова. Каркас формується з трубок, розташованих так, щоб отримувати навантаження, буквально у всіх напрямках. Поверх ці трубки просто обтягуються тканиною або іншим матеріалом.
Правильно сконструйовані крила забезпечують не тільки піднімну силу, а й підтримку апарату в повітрі протягом усього польоту. Крім того, в крилах встановлюються паливні баки, де зберігається пальне, необхідне для роботи двигуна. Залежно від конструкції, цей елемент може бути оснащений різними перемичками, які й дають змогу крилу змінювати вихідну форму для поліпшення аеродинамічності, відповідно до поточних умов польоту.
Хвіст
Хвіст літака складається з двох стабілізаторів - горизонтального і вертикального. Перший допомагає літальному апарату підтримувати стабільним горизонтальне положення в польоті, а другий - допомагає контролювати повороти. Також конструкція літака має невеличкий секрет – саме у хвості розташоване кермо, яке й дає змогу пілоту змінити напрямок руху.
Двигун
Мотор створює тягу, яка рухає літак вперед і дає змогу літати на далекі відстані. Він може бути, наприклад:
- Гвинтовим. Теплова енергія в ДВЗ приводить у дію спочатку поршень, а потім і гвинт.
- Реактивним. Складається з повітрозабірника, вихлопної системи, камери згоряння і компресора.
- Комбінований. Поєднує в собі конструкцію або властивості двох різних видів мотора.
Більшість літаків забезпечені сьогодні турбореактивним двигуном - цей варіант використовує струмінь повітря для генерації тяги. Таким чином літак рухатиметься швидше та отримує більше піднімної сили. Мотор не тільки підіймає літальний апарат у повітря, а й забезпечує електрикою інші системи літака: гідравлічну, пневматичну тощо.
Шасі
Шасі - це опора літального апарату, яка забезпечує не тільки його стоянку, а також рух під час зльоту та посадки. Можуть бути:
- Колісними. Встановлюються на більшість звичайних літаків, після зльоту ховаються в корпус, щоб знизити опір повітря. Перед посадкою - знову висуваються.
- Лижними. Встановлюються, переважно, на моделі літаків, які не приземляються, а приводнюються. Залишаються на місці протягом усього польоту.
Зовнішній вигляд і дизайн
Не стільки запчастина, але теж важлива складова літака - його екстер'єр та інтер'єр. Яке б завдання не виконував цей вид транспорту, він має виглядати професійно. Тому, наприклад, пасажирські літаки прикрашаються логотипами авіакомпаній та додатковими малюнками зовні. Усередині ж мають бути комфортні пасажирські сидіння, освітлення тощо.
Від великих до малих елементів, кожна з частин літака виконує важливе завдання - робить політ успішним і безпечним. Незалежно від свого походження та призначення, літак є чудовим прикладом досягнень сучасного машинобудування в технології та інженерії.