Перший Барнахус запрацював на Дніпропетровщині. Це центр захисту дітей, які постраждали від насильства чи стали його свідками. Його фахівці працюватимуть разом з мультидисциплінарною командою, до якої входять представники правосуддя, прокуратури та поліції. Збиратимуть з малечі покази, не завдаючи повторної травми. Підтримають психологічно та сприятимуть тому, щоб хлопці й дівчата отримали всебічну допомогу. Нюанси роботи простору обговорили під час круглого столу в ОВА.

«В області запрацював Барнахус. Центр створили для того, щоб підтримати дітей, які стали свідками злочину, чи постраждали від насильства. В ньому будуть співпрацювати різні служби. Задача одних – зібрати покази з малечі, не травмуючи її. Інші надаватимуть психологічні, медичні та соціальні послуги. На сьогодні це найдієвіша система захисту хлопців і дівчат», – зазначила заступник начальника ОВА Надія Задорожна.
У таких Центрах, як правило, мінімум чотири кімнати. Одна для проведення опитування постраждалих дітей. У ній все облаштовано так, аби малеча почувалася максимально комфортно. З дорослих там знаходиться тільки психолог, який у діалозі або через ігри отримує від хлопців і дівчат необхідні свідчення.

«Без таких центрів потерпілі проходили до шести інституцій – поліція, прокуратура, суд, судово-медична експертиза, соціальні установи. Все це розтягнуто у часі – від моменту виявлення постраждалої дитини до надання їй допомоги. З функціонуванням Барнахус ми уникаємо повторної травматизації. Хлопці й дівчата спілкуються з психологом, а фахівці вище перелічених інстанцій слідкують за цим з іншої кімнати», – пояснив заступник міністра юстиції України Олександр Банчук.
З розбудовою мережі таких Центрів захисту дитини в країні допомагає ЮНІСЕФ. Інвестують в оснащення просторів і підготовку фахівців, які працюватимуть там.
«Ми тісно співпрацюємо з громадами й залучені до різних національних ініціатив, слідуємо пріоритетам, які визначають на рівні країни та регіонів. Найголовніше ж для нас – проєкти, які базуються на інтересах дітей. А такі центри саме для допомоги їм. Це простори, де дитина почуватиметься в безпеці та отримає всю необхідну підтримку – психологічну, соціальну та правову – під одним дахом», – резюмував керівник Дніпровського офісу ЮНІСЕФ Пабло де Паскуаль.
Він додав – готові працювати над створенням нових центрів, але тут важлива ініціатива від областей, районів і громад.

