Територія Дніпропетровщини характеризується унікальністю фізіко-географічних та геологічних умов, що сприяє формуванню значних обсягів природних ресурсів та їх різноманітності. В Дніпропетровській області видобувається більше 50 відсотків усіх мінеральних ресурсів в Україні, використовується 249 родовищ 79 видів корисних копалин. У значних обсягах здійснюється видобуток марганцевої, титано - цирконієвих руд та інших рідкоземельних елементів, вугілля, газу, каоліну, будівельного каменю, піску та інших корисних копалин.

«Згідно переліку дійсних станом на 14.01.2025 року спеціальних дозволів на користування надрами, наданий Державною службою геології та надр України листом від 20.01.2025 №438/07/2-25 (надісланий листом ДПС України від 24.01.2025 №1932/7/99-00-04-01-01-07) у Дніпропетровській області видані 130 спеціальних дозволів на користування надрами: від підземної води до руд золота»,- повідомила Тетяна Копильченко.
У Дніпропетровській області розвідане єдине в Україні родовище талько – магнезитів, розробка якого дасть змогу на 60 – 70% забезпечити потреби в Україні у вогнетривкій сировині та значно зменшити її імпорт з інших країн, це Правдинське родовище, розташоване у Криничанському районі області.
«Окремо слід зазначити про видобуток залізної руди Криворізького басейну, який займає перше місце в Україні, середньорічний обсяг видобутку по родовищах цього регіону складає близько 121 млн. тонн, це 75 відсотків видобутку в цілому по країні»,- зауважила спеціалістка.
З 10-ти найбільших виробництв країни, які переробляють залізорудну сировину, 9 розташовані саме у Криворізькому басейні, він забезпечує більше 93 відс. потреб металургійних підприємств України. Промислові запаси залізних руд Криворізького басейну становлять 16 млрд. тонн. Саме у Криворізькому басейні розташований найбільший відкритий промисловий кар’єр держави та Європи – ПАТ «Південний гірничо – збагачувальний комбінат».
«Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин – це складова економічної політики нашої держави, завданням якої є регулювання відносин у галузі охорони, використання та відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання i ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об’єктів, пов’язаних з історико-культурною спадщиною»,- пояснила Тетяна Копильченко.
Видобувна промисловість завжди була однією з основних галузей в економіці багатих на ресурси країн, тому питома вага надходжень рентної плати за користування надрами зростає з року в рік.
Так, якщо у 2005 році суми надходжень платежів за користування надрами до бюджетів усіх рівнів склали 41,1 млн. грн, у 2013 році – 685,7 млн. грн, то за 2024 рік – це 6 787,6 млн. гривень, із яких 1 802,3 млн. гривень – це надходження до місцевих бюджетів області.
Стратегічною метою роботи податкових органів області є забезпечення повного обліку суб’єктів господарювання, які здійснюють видобуток корисних копалин, своєчасного надання ними податкової звітності та надходження плати за користування надрами своєчасно та у повному обсязі.
Під час пресконференції фахівчиня розповіла про новації у Податковому кодексі України щодо адміністрування рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, які торкнулися окремих видів видобутих корисних копалин, зокрема пісків природних всіх видів, гравію, щебіню (або подрібнене каміння), каоліну та інших глин каолінових.
«Хочу зазначити, що згідно спеціальних дозволів на користування надрами, в Дніпропетровській області видобуток піску здійснюють 12 суб’єктів господарювання, видобуток гравію – 13 суб’єктів господарювання, а первинного каоліну – 1 суб’єкт господарювання»,- проінформувала Тетяна Копильченко.
Законами України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» та від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» змінено порядок визначення бази оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин окремих видів видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) товарних продукцій гірничого підприємства із гірських порід з яких, класифікуються за кодами:
2505 (піски природні всіх видів),
2517 (галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння),
2507 00 (каолін та інші глини каолінові)
згідно з УКТ ЗЕД (розділ V «Мінеральні продукти» Закону України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про Митний тариф України»).
Зокрема, Законом № 4015, який набрав чинності з 01.12.2024, визначено, що гірничі підприємства, які видобувають гірські породи придатні у якості сировини для:
- бутового каменю,
- пісків,
- каолінів.
обчислюють податкові зобов’язання з Ренти за базою оподаткування Рентою із застосуванням фактичної ціни реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) товарної продукції гірничого підприємства (далі – Товарна продукція), яка визначається за більшою з таких величин:
- за фактичною ціною реалізації одиниці відповідного виду Товарної продукції розрахованою платником за виконаними у податковому (звітному) періоді договорами;
- за ціною одиниці Товарної продукції, визначеною за Методикою визначення початкової ціни продажу на аукціоні (електронних торгах) спеціального дозволу на право користування надрами, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року № 1374, але не менше розміру одиниці вартості відповідного виду Товарної продукції визначеного Законом № 4015 у доларах США за 1 тонну, перераховану у гривні за 1 тонну за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.
Фактична ціна реалізації для згаданої Товарної продукції визначається за середньозваженою (за обсягами реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідного виду корисної копалини (мінеральної сировини) за договорами постачання, але не менше для:
УКТ ЗЕД 2517 (галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння) – 6,5 дол. США за 1 тонну;
УКТ ЗЕД 2505 (піски природні всіх видів) – 5,00 дол. США за 1 тонну;
УКТ ЗЕД 250700 (каолін та інші глини каолінові), яка залежно від своїх властивостей у затверджених кондиціях на мінеральну сировину об’єкту ділянки надр визнана:
- не придатною для первинної переробки (збагачення) – 40 дол. США за 1 тонну;
- придатною для первинної переробки (збагачення) – 120 дол. США за 1 тонну.
Перерахунок у гривні здійснюється за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.
Тобто у випадку, якщо гірські породи, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 250700, у затверджених кондиціях на мінеральну сировину за своїми властивостями визнані:
- придатними для первинної переробки (збагачення) при виробництві каоліну та реалізуються без збагачення (первинної переробки), то обсяг Рентної плати обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутої Товарної продукції, ставки Рентної плати 5 відс. від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 120 дол. США;
- непридатними для первинної переробки (збагачення), то Рентна плата обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутого каоліну, як Товарної продукції Товариства, ставки Рентної плати 5 відс. від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 40 дол. США.
Таким чином, Рентна плата для гірських порід, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 250700, не може бути меншою ніж 6 або 2 дол. США залежно від придатності гірських порід до первинної переробки (збагачення).
У чинній редакції Податкового кодексу України подібні механізми фіксації мінімального рівня бази оподаткування вже застосовуються для вуглеводнів та товарних руд заліза та забезпечують визначення рентної плати, виходячи з бази оподаткування, захищеної від впливу перерозподілу виробничих процесів виготовлення товарної продукції гірничих підприємств.
Зміни до Податкового кодексу України є тимчасовими та перехідними у період дії воєнного стану та незавершеності реформування відносин у добувній галузі, забезпечення їх належної прозорості та відкритості економічної та технічної галузевої інформації, як це передбачено Кодексом України про надра та Законом України від 18 вересня 2018 року № 2545-VІІІ «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях».
«Такі законодавчі зміни не суттєво вплинуть на більшість гірничих підприємств, які організували добування та первинну переробку мінеральної сировини, виготовлення товарної продукції гірничих підприємств з дотриманням стандартів та всіх вимог надрокористування, ринкових принципів ціноутворення та конкурентності господарської діяльності»,- зазначила Тетяна Копильченко.
Детальні приклади заповнення декларацій з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в умовах дії змін до Податкового кодексу України, внесених Законами України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» та від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» наведені у додатку до листа ДПС України від 21.01.2025 №1666/7/99-00-04-01-03-07 (вх. ГУ ДПС від 21.01.2025 №378/8).