У прес-конференції взяла участь:
- Заступник начальника управління – начальник відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення ГУ ДПС у Дніпропетровській області Тетяна Андрейченко.
Тетяна Андрейченко повідомила, що контрольованими визнаються ті іноземні компанії, які зареєстровані або створені за кордоном та які перебувають під юридичним або фактичним контролем податкових резидентів України. Тобто в такої компанії контролером має бути саме податковий резидент України. При цьому такою компанією може бути як юридична особа, так і утворення без статусу юридичної особи.
Контролюючою особою або контролером може бути будь яка фізична або юридична особа – резидент України, яка прямо або опосередковано володіє:
- часткою в іноземній компанії у розмірі 50 і більше %, або
- часткою в іноземній компанії у розмірі більше 10%, за умови, що декілька контролерів (резидентів України) володіють частками в іноземній компанії, розмір яких в сукупності становить 50 і більше %, або
- окремо чи разом з іншими резидентами України пов’язаними-особа здійснює фактичний контроль над іноземною компанією.
«Отже, якщо Ви резидент України та визначили себе контролером іноземної компанії у такому випадку ви зобов’язані повідомлятипро КІК, звітувати про КІК та сплачувати податки в Україні»,- зазначила фахівчиня.
Контролери резиденти України з 01.01.2022 року зобов’язані повідомляти податковий орган:
- про кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в КІК або початку здійснення фактичного контролю над іноземною компанією, що призводить до визнання контролюючою особою;
- про кожне відчуження части в КІК або припинення здійснення фактичного контролю над КІК, що призводить до втрати статусу контролера.
«Повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку резидента – контролюючої особи в електронній формі протягом 60 календарних днів з дня набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю)»,- проінформувала Тетяна Андрейченко.
Також якщо Ви контролер іноземної компанії, то ви зобов’язані подати звіт про контрольовані іноземні компанії.
Звіт про контрольовані іноземні компанії – подається одночасно з поданням:
- річної декларації про майновий стан і доходи (для фізичних осіб) до 01 травня року, що настає за звітним роком;
- та податкової декларації з податку на прибуток підприємств (для юридичних осіб) протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року.
Звіти подаються засобами електронного зв’язку в електронній формі.
Звітним (податковим) періодом для цілей оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії є календарний рік або звітний період, що закінчується протягом календарного року.
До звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, на підтвердження розміру прибутку такої КІК за звітний (податковий) рік.
«Законодавчо передбачено повну та скорочену форму Звіту. Необхідно пам’ятати, що при подачі скороченої форми Звіту контролююча особа зобов’язана подати повний Звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року. Обов’язок сплати податків покладається на контролюючу особу»,- зауважила спеціалістка.
Оподатковується частина прибутку КІК, яка пропорційна частці у контрольованій іноземній компанії.
Для контролерів юридичних і фізичних осіб застосовуються різні ставки податку на прибуток КІК:
Для юридичних осіб: 18% податку на прибуток;
Для фізичних осіб: 5%, 9% або 18% податку на доходи фізичних осіб за певних умов (таких як отримання дивідендів з України, розподіл прибутку до звітування тощо). Також обов’язково сплачується військовий збір.
Але не всі контролюючі особи зобов’язані сплачувати податки в Україні з прибутку КІК.
Зокрема нерозподілений (скоригований) прибуток КІК звільняється від оподаткування в Україні, якщо одночасно виконуються такі умови:
а) є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією, та
б) виконується будь-яка з таких умов:
- КІК фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, не менше 13%, або
- частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить менше 50%.
Незалежно від дотримання попередніх умов, нерозподілений (скоригований) прибуток КІК не підлягатиме оподаткуванню в Україні якщо:
- загальний сукупний дохід усіх КІК не перевищує еквівалент 2 млн євро;
- КІК є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі;
- КІК є благодійною організацією та не розподіляє прибуток між засновниками або учасниками.
«Нещодавно завершено першу кампанію подання контролюючими особами звітів про контрольовані іноземні компанії. За результатами проведеного аналізу поданих Звітів узагальнено найпоширеніші помилки при заповненні Звіту»,- розповіла Тетяна Андрейченко.
До ТОП – 10 увійшли такі помилки:
- невірне зазначення виду контролю;
- невірне зазначення фінансового року;
- невірне відображення коду країни;
- невірне відображення коду та назви валюти звітності, середньозваженого офіційного курсу НБУ;
- арифметичні помилки при розрахунку скоригованого прибутку;
- арифметичні помилки при розрахунку прибутку;
- невідображення операцій з нерезидентами;
- невідображення операцій з нерезидентами-пов’язаними особами;
- невідображення операцій КІК;
- незаповнення інформації про суми прибутку КІК, отриманого від постійного представництва.
«Для зручності ДПС розроблено інфографіку, яка містить приклади найпоширеніших помилок при заповненні Звіту. Переглянути її можна на сайті ДПС України. Радимо платникам податків скористатися наданою інформацією для уникнення в подальшому технічних помилок при заповнені Звіту, та виправлення помилок у поданих звітах при їх наявності»,- резюмувала заступник начальника управління – начальник відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення ГУ ДПС у Дніпропетровській області Тетяна Андрейченко.