Саме 29 листопада 2016 року цей елемент було внесено до списку національно-культурноЇ спадщини, що потребує охорони. Про це йшла мова у ході прес-конференції у ІА «Мост-Днепр».
Начальниця управління з питань гуманітарної, соціально-культурної сфери та освіти виконавчого апарату Дніпропетровської обласної ради, депутатка Лілія Гиренко розповіла, що для надання козацькій пісні такого статусу було прикладено чимало зусиль.
«Із всіх переглянутих колективів було обрано чотири найгідніші. З них тільки 3 увійшли до номінаційного досьє. Це один колектив із Підгороднього та два з Павлоградського району. Ми зробили досьє, відправили до Києва, міністерство нас підтримало, а пізніше нас підтримав увесь світ»,- поділилася вона.
В свою чергу завідуюча лабораторії фольклору та етнографії КВНЗ «Дніпропетровська академія музики ім. М. Глінки» Ольга Гусіна відзначила музична академія ім. М. Глінки приділяє велику увагу розвитку та популяризації козацьких пісень. Для цього у стінах закладу створюють нові гурти та колективи.
«Академія музики долучилися до дослідження козацьких пісень ще у 2014 році. Тоді й почалися перші експедиції, до складу яких входили працівники обласної ради і Дніпропетровської академії музики. Ми почали виявляти козацькі пісні майже у кожній експедиції, в репертуарі багатьох фольклорних колективів.
У 2015-2016 роках, коли ці пісні були визнані елементом нематеріальної культурної спадщини під охороною ЮНЕСКО, як елемент, який потрібно охороняти та зберігати. Ми зрозуміли, що потрібно надавати життя цьому жанру. Тому у стінах академії було створено студентський фольклорний колектив «Калета». Керівник ансамблю Тарас Хмелюк, почав створювати кавер-версії козацьких пісень. Це дає змогу учням у сучасній інтерпритації пізнати цінність козацьких пісень. Був створений і другий співочий колектив під назвою «Дивень». Він виконує пісні суто в автентичній манері. Це було зроблено для, того аби зберегти ту традицію, яка була від самого початку», - розповіла Ольга.
Завідуюча лабораторії фольклору та етнографії КВНЗ «Дніпропетровська академія музики ім. М. Глінки» повідомила, що окрім популяризації козацьких пісень музична академія також видає збірники цих пісень.
«Першим таким збірником став «Збірник козацьких пісень Дніпропетровщини», який був виданий у 2015 році. До його видання залучилась Дніпропетровська обласна рада, спеціалісти з фольклору Дніпропетровської академії музики, а також викладачі національного університету. У збірнику надруковані пісні, які були зафіксовані у перших фольклорних експедиціях територією Дніпропетровської області. Вони адаптовані для будь-якого виконавця. Наприкінці цієї збірки знаходиться аудіо диск, через який можна послухати, як звучать ці пісні у автентичному виконанні» - проінформувала вона.
Ольга Гусіна зазначила «Ми дуже пишаємося, що козацькі пісні продовжують своє існування не тільки в автентичному вигляді, але й в осучасненому».