Нагадаємо, 18 вересня відбувся круглий стіл «Джерела іонізуючого випромінювання поза регулюючого контролю. Як стимулювати збір ДІВ і підвищити радіаційну безпеку в регіоні», організований ГС «Чорнобильський інститут досліджень і розвитку» в рамках інформаційної кампанії «КРОК до безпеки».
Представник Державного агентства з управління зоною відчуження, ДП ЦОТІЗ (Центр організаційно-технічного та інформаційного забезпечення Зони відчуження) Маргарита Раєць розповіла про історію виникнення проекту, а також про те, що вдалося зробити за період його існування. Вона зазначила, що забезпечення надійного шляху до радіаційно-безпечного навколишнього середовища для України є важливим і дасть впевненість громадянам у завтрашньому дні.
Про це стало відомо під час круглого столу.
«Реалізація проекту має глибоке коріння ще з 2006 року, і я разом з колегами зі структури Державного агентства з управління зоною відчуження очолювала його практичне впровадження. Безумовно, питання забезпечення ядерної та радіаційної безпеки стане суспільною потребою. Саме такі проекти, як «КРОК до безпеки», дуже важливі, тому що стосуються роботи з громадськістю. З 2006 року було проведено кілька заходів зі збору та утилізації РАВ та ДІВ. Завдяки технічній підтримці уряду США, Франції, Великобританії та Німеччини, вдалося вивести з незаконного обороту і вилучити у збанкрутілих підприємств відповідні радіоактивні матеріали з високою і середньою активністю. У 2010 році Україна презентувала пропозицію, розроблену нашими фахівцями для виконання проекту під назвою «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія в рамках поводження з використаними закритими радіаційними джерелами або покинутими». Саме з цього моменту дуже повільними темпами, але все ж відбувалася активна робота в напрямку практичної реалізації проекту. У 2016 році вдалося внести до Кримінального кодексу України зміни, які дозволяють громадянам повертати радіоактивні джерела без застосування до громадян кримінального покарання», - сказала вона.
Маргарита Раєць зазначила, що пілотною для реалізації проекту була обрана Дніпропетровська область, як один з найбільш промислово розвинених регіонів України.
«Дуже важливо забезпечити надійний шлях до радіаційно-безпечного навколишньго середовища для України. І я впевнена, що, якщо громадяни будуть проінформовані про потенційну загрозу, яку несуть РАВ в необережному з ними поводженні, то ми з вами будемо впевнені в тому, що живемо в безпечному навколишньому середовищі. Мета цієї програми - надати громадянам алгоритм дій, що робити і куди звертатися в разі виявлення ДІВ. Це прості слова про складні речі. Тому, давайте разом підвищувати ядерну безпеку не тільки в Дніпропетровському регіоні, а й на території всієї України», - сказала вона.
Довідка: «КРОК до безпеки» - кампанія з радіаційної обізнаності та контролю над нерозповсюдженням радіоактивних матеріалів, зокрема покинутих джерел іонізуючого випромінювання. Основна мета кампанії – підвищити рівень обізнаності населення щодо правил радіаційної безпеки, а також заохотити громадян повідомляти державні органи про виявлені та/або утримувані джерела іонізуючого випромінювання, підвищуючи тим самим рівень безпеки життєдіяльності.