З 1 січня 2022 року всі суб’єкти господарювання фізичні особи платники єдиного податку II-IV груп повинні в своїй діяльності використовувати належним чином зареєстровану касову техніку. Про це повідомила начальник відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Світлана Аратюнова на прес-конференції у ІА «Мост-Днепр».
Таким чином, з початку 2022 року при проведенні розрахункових операцій всі суб’єкти господарювання повинні належним чином використовувати зареєстровану касову техніку, та видавати споживачам розрахункові документи встановленої форми в паперовому чи електронному вигляді.
Однак Світлана зазначила, що таке нововведення не стосуватиметься платників єдиного податку I групи.
«До I групи платників податків відносяться суб’єкти господарювання з загальним обсягом доходу (167 мінімальних зарплат) в 2022 році це дорівнює 1 млн. 85 тис. грн. А також діяльність пов’язана з роздрібною торгівлею на ринках та надання побутових послуг населенню», - розповіла вона.
Є два типи касових апаратів:
- звичайний класичний РРО, до якого вже всі звикли
- програмний РРО – програма, яка завантажується на будь-який пристрій ( смартфон, планшет, комп’ютер або інший гаджет).
Світлана повідомила, що суб’єкти господарювання в своїй роботі можуть самостійно обирати працювати з використанням класичного чи програмного РРО, залежно від потреб. Електроні чеки, в свою чергу, матимуть таку ж юридичну силу, як і паперові.
Зазначимо, що при використанні класичного РРО – суб’єкту господарювання необхідно його придбати за власний кошт та скласти договір на обслуговування з сервісним центром.
Програмний РРО не потребує вищезазначених витрат.
Світлана Аратюнова проінформувала, що перед початком використання косової техніки необхідно запрограмувати в РРО товар чи послуги, які будуть реалізовуватись на господарській одиниці.
«Форма чека РРО або ПРРО затверджена розділом II Положення про форму та зміст розрахункових документів Наказу МФУ №12 від 21.01.2016 (із змінами та доповненнями). Тому, дуже важливо, щоб в чеках касової техніки були зазначені усі реквізити передбачені даним Положенням», - повідомила вона.
Відповідальність за видачу чека невстановленої форми така ж, як і за невикористання РРО або ПРРО, та з 2022 року дорівнює:
За вчинене порушення в перше 100% від проведеної розрахункової операції та 150% за вчинене порушення в друге.