Водопостачання на Дніпропетровщині: стан, проблеми та рішення

У четвер, 20 травня, в прес-центрі ІА «Міст-Дніпро» відбулась прес-конференція на тему «Водопостачання на Дніпропетровщині: стан, проблеми та рішення»

У прес-конференції взяли участь:

- Генеральний директор КП «Кам’янський водоканал» ДОР Антон Полюлях;

- Директор КП ДОР «Аульський водовід»Віталій Неопрятний;

- Секретар постійної комісії обласної ради з питань соціально-економічного розвитку області, бюджету і фінансівТетяна Чабанова.

Нагадаємо, що на минулому тижні 300 тисяч мешканців Дніпропетровської області лишились без води через заборгованість водогону «Дніпро – Західний Донбас» за електроенергію. Державне підприємство ДЗД не відноситься до спільної власності територіальних громад, проте Дніпропетровській облраді, на чолі з Миколою Лукашуком, вдалося взяти питання під контроль та поновити водопостачання для мешканців області.

Секретар постійної комісії обласної ради з питань соціально-економічного розвитку області, бюджету і фінансів Тетяна Чабанова повідомила, що аби поновити водопостачання, з обласного бюджету було виділено 2,5 млн грн: «11 травня відключення води сталося через заборгованість держпідприємства «Дніпро — Західний Донбас». За несплату рахунків установу було відключено від постачання електроенергії. Відповідно, зупинена і подача води жителям Синельниківського, Павлоградського, Васильківського, Петропавлівського, Покровського та Межівського районів. Аби поновити водопостачання, з обласного бюджету було виділено 2,5 млн грн. Ці кошти були передані Синельниківському водоканалу. Саме з ним у минулому році, коли виникла подібна ситуація, вдалося досягти домовленостей і взяти його під керівництво Дніпропетровської обласної ради. Всього на погашення боргів Синельниківського водоканалу торік з обласного бюджету було виділено 13 млн грн. На початку 2021-го закладено ще 5 млн грн. З них 2,5 млн спрямовано на вирішення поточного питання», - повідомила вона.

Тетяна Чабанова наголосила, що підприємство «Дніпро — Західний Донбас» не підпорядковується обласній раді, тож, вона не може нести відповідальність за його роботу«Втім, і лишати людей без води — неприйнятно. В подальшому ми зробимо все можливе, аби подібних ситуацій із відключенням води не було взагалі», - зазначила вона.

За словами Тетяни Чабановой, більшість водоканалів області — збиткові, не можуть фінансово себе забезпечити, оновлювати комунікації, а тільки накопичують борги. Тому планується перевести водоканал «Дніпро-Західний Донбас» під керівництво обласної ради.

Проте, окрім ДЗД в Дніпропетровській області є інший проблемний водогін - Аульський, який за сприяння облради наразі став найуспішнішим підприємством в Україні за рівнем розрахунків за електроносії. Директор КП ДОР «Аульський водовід» Віталій Неопрятний подякував Дніпропетровській облраді на чолі з Миколою Лукашуком за виділені кошти для погашення боргів: «Перші кроки щодо зняття питання відключення водогіну від електроенергії - це отримання ліцензії на самопостачання. Ми її отримали, купували електроенергію безпосередньо у виробників. Таким чином, зменшили собівартість електроенергії у структурі свого тарифу, оскільки вона взагалі складає 41%. Для порівняння - на очищення води ми витрачаємо 12% структури тарифу. У 2018 році наше підприємство було найгіршим за рівнем розрахунків за електроносії, а вже у 2020 році за тим же критерієм, ми - найуспішніше підприємство в Україні - сплатили 130%, завдяки допомозі Дніпропетровської облради. Ми довели своєму власнику, що можемо працювати з ринком, що можемо забезпечити виконання зобов’язань за поточними платіжками. Тому Дніпроопетровська облрада пішла нам на зустріч, виділила кошти на погашення боргів попередніх періодів - в кінці 2020 року було виділено 20 млн гривень, 40 млн грн було виділено безпосередньо протягом 2020 року, і в 2021 вже сплачено 20 млн гривень - всього 80 млн гривень. Я хочу подякувати власнику, в особі Дніпропетровської облради, голові Дніпропетровської облради Миколі Лукашуку за те, що знайшлися кошти в структурі бюджету нашого регіону на погашення боргів попередніх періодів», - зазначив він.

Варто зазначити, що тариф на водопостачання у Аульського водогону - найнижчий в країні та складає 5,05 грн. Віталій Неопрятний додав, що залишок боргу Аульського водогону перед ДТЕК Дніпровські електромережі складає 70 млн грн. І наразі водогін знаходиться в процесі об’єднання з Кам’янським водоканалом, проблеми з водопостачанням якого також допомогла вирішити Дніпропетровська облрада: «Це й оптимізація виробничого процесу, зменшення структури тарифу, виконання інвестиційних програм. Рівень розрахунків Кам’янського водоканалу, який вже був під керівництвом Дніпропетровської облради за 2020 рік - один з найвищих в Україні - 93%. Дніпропетровська облрада є ефективним власником. Думаю, що нашу ініціативу про приєднання на наступній сессії підпримають депутати облради і ми на 100% забезпечимо громаду міст Дніпро, Кам’янського, Верхньодніпровського і Криничанського районів питною водою», - сказав він.

На минулому тижні перебої із водопостачанням також були у місті Кам’янському. Генеральний директор КП «Кам’янський водоканал» ДОР Антон Полюлях повідомив, що стало причиною для аварійного відключення води: «З 2019 року на пр. Свободы була проблема з частими проривами труб водогону - по 5-6 випадків на тиждень. Це найбільша транспортна розв’язка міста, тому на техраді було прийнято рішення із заміни цієї ділянки. Це масштабна робота, і Кам’янський водоканал за весь час свого існування ніколи не проводив таких робіт. З 5 по 9 травня були заплановані роботи, вони відбулися вчасно, навіть раніше строку - ввечері 8 травня вже було відновлено водопостачання мешканцям міста. Хочу подякувати всім, хто приймав участь в цьому процесі, - це Аульський водогін та Дніпропетровська облрада», - сказав він.

В свою чергу, директор КП ДОР «Аульський водовід» Віталій Неопрятний повідомив, що основною проблемою КП «Кам’янський водоканал» залишаються понаднормативні втрати: «5 млн кубів питної води ми втрачаємо в межах міста Кам’янське. Тому що не було стратегії розвитку підприємства, а зараз ми розробляємо її на 5 років вперед. Що таке для Аульського водогону понаднормативні втрати Кам’янського? Це 20 млн грн збитків на рік. Замість того, щоб розвиватися і вкладати кошти в інфраструктуру, покращувати якість питної води, ми зараз відволікаємо кошти на погашення боргів», - зазначив він.

Крім цього, секретарь постійної комісії обласної ради з питань соціально-економічного розвитку області, бюджету і фінансів Тетяна Чабанова повідомила, що на будівництво водогонів на Дніпропетровщині у 2021 році закладено більше 28 млн грн: «На сьогодні у більш ніж 1000 населених пунктів нашої області немає централізованого водопостачання. Так, більша частина з них – це зовсім невеличкі села, по 50 – 100 жителів. Але є великі райони. В першу чергу, Новомосковський, Нікопольський, Криничанський. Також є велика проблема у Верхівцеве Кам'янського району. Там для забезпечення людей водою існує план такий – провести водогін через Вільногірськ та подавати воду з Аульського водоводу. У цьому році ми почали з тих районів, де люди вже давно потерпають без води. На будівництво водогонів у 2021 ми заклали більше 28 млн грн. Сюди входить у тому числі початок проектування, реконструкції, будівництва водогонів у с.Губиниха, смт Гвардійське та Черкаське. Це питання особливо гостро піднялось протягом минулого року. Нічого не робилось у цьому напрямку. Вже перші 12 млн з цієї суми пішли в роботу», - сказала вона.

Тетяна Чабанова зазначила, що, в першу чергу, кошти підуть на заміну аварійних мереж водогону Новомосковського району: «Через застарілі труби регулярно трапляються пориви. Як наслідок, мешканці району, зокрема, жителі смт Вільного та Губиниха не мають проточної води у кранах, а взимку і теплопостачання. Нещодавно профільна депутатська комісія облради підтримала перший етап фінансування проєкту з реконструкції мережі водопостачання у Новомосковському районі. Найближчим часом будуть проведені усі необхідні процеси з підготовки документів. І вже у травні-липні почнуться роботи із заміни труб. Зазначені роботи, в першу чергу, дозволять забезпечити безперебійне водопостачання, а також вплинуть на покращення якості питної води», - сказала вона.

За словами Тетяни Чабанової, близько 6,5 млн грн у цьому році закладено на нове будівництво водоочисної станції та нове будівництво системи водопостачання для с. Борисівка та с. Дмитрівка Нікопольського району Дніпропетровської області.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook