Закон України № 1946: стимулювання розвитку ІТ-індустрії

Сьогодні, 22 лютого, у ІА «Мост-Днепр» пройшла Інтернет-конференція на тему: «Закон України № 1946: стимулювання розвитку ІТ-індустрії».

У Інтернет-конференції взяв участь:

  • В. о.начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Валерій Леонов.

Він зазначив, що у сучасній світовій економіці ключову роль відіграють технології та інновації. Саме представники технологічної сфери є найбільш фінансово успішними компаніями сьогодення. Тому стимулювання розвитку цифрової економіки – важлива задача держави.

Створення конкурентних умов розвитку цифрової економіки в Україні передбачає також і перегляд існуючих моделей оподаткування, що будуть адаптовані під потреби ІТ індустрії.

З 01 січня 2022 року набрав чинності Закон України від 14 грудня 2021 року № 1946-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (Закон України № 1946), яким закладаються передумови для збільшення інвестиційної привабливості та посилення конкурентоспроможності України на світовому ринку ІТ послуг.

Метою запровадження Закону № 1946 є формування в Україні передової цифрової економіки протягом найближчих років та зростання частки високотехнологічних продуктів та послуг у загальному валовому внутрішньому продукті країни.

Законом України № 1946 внесені зміни до Податкового кодексу України (ПКУ) та запроваджується:

- по-перше, спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті – ІТ-компаній, що відповідатимуть передбаченим Законом України від 15 липня 2021року №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (Закон № 1667) вимогам та будуть включені до спеціального реєстру, ведення якого здійснює уповноважений орган – Міністерство цифрової трансформації України;

- по-друге, спеціальний режим оподаткування окремих доходів працівників резидентів Дія Сіті та залучених ними гіг-спеціалістів – фахівців, які виконують роботи (надають послуги) у рамках здійснення резидентами Дія Сіті їх господарської діяльності на підставі гіг-контрактів, укладених відповідно до Закону № 1667.

Закон України № 1946 спрямований на надання податкових стимулів ІТ-індустрії та встановлює комплексну систему заходів, необхідну для розвитку цифрової економіки в Україні.

Такі умови мають стимулювати діяльність компаній, що працюють у галузі інформаційних технологій, зокрема шляхом встановлення ефективного рівня податкового навантаження для сприяння детінізації розрахунків у сфері оплати праці та підвищення конкурентоспроможності вітчизняних ІТ-компаній на зовнішньому ринку.

Отже, Дія Ciті – це спеціальний правовий та податковий режим для ІТ, який передбачає комплекс заходів щодо стимулювання розвитку індустрії високих технологій.

Впровадження положень Закону № 1946 забезпечить дієві стимули для активного розвитку інформаційних технологій та інновацій в Україні, створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій в ІТ-індустрію та створення нових робочих місць.

Під час Інтернет-конференції платники отримали відповіді, зокрема, на наступні питання.

 Які особливості оподаткування резидентів Дія Сіті передбачені Законом України № 1946?

Законом України № 1946 запроваджено спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті – ІТ-компаній та доходів працівників резидентів Дія Сіті і гіг-спеціалістів.

Так, відповідно до Закону України № 1946:

  •  компанії – резиденти Дія Сіті мають можливість сплачувати податок на прибуток підприємств на особливих умовах – за принципом податку на виведений капітал, що передбачають ставку податку у розмірі 9% та оподаткування певних операцій;
  •  оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 5% заробітної плати працівників резидента Дія Сіті, винагороди гіг-спеціалістів за гіг-контрактами, укладеними з резидентами Дія Сіті, авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори у разі.

Зменшена ставка ПДФО застосовується за умови, якщо такі доходи за рік не перевищують еквівалент 240 тис. євро. З суми перевищення платник самостійно доплачує ПДФО за ставкою 18 % та подає річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

У разі, якщо резидент Дія Сіті втратив статус (за рішенням суду або встановлення не відповідності критеріям) за такий період, він самостійно має перерахувати та сплатити за власний рахунок до бюджету ПДФО за ставкою 18%:

  • звільнено від оподаткування ПДФО:

- сплачені внески роботодавцем – резидентомза свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхуванняв межах 30 % нарахованої заробітної платитакому працівнику;

- сплачені внески резидентом Дія Сітіза свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку – гіг-спеціалістау межах 30 % нарахованої винагородитакому гіг-спеціалісту;

- дивіденди,які нараховуються емітентом корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за умови, що таким резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах не здійснювалася виплата дивідендів за акціями або іншими корпоративними правами протягом двох календарних років поспіль;

  • до витрат для податкової знижки може бути включена суми витрат платника ПДФО на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті, за умови, що такі витрати були понесені платником податку до набуття емітентом статусу резидента Дія Сіті або впродовж періоду, коли такий резидент Дія Сіті відповідає вимогам;
  • єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) для платника – резидента Дія Сіті встановлюється:

- на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати – у розмірі мінімального страхового внеску – 22 % від мінімальної заробітної плати;

- на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами – 22 % від визначеного з урахуванням положень гіг-контракту розміру бази нарахування єдиного внеску, однак не більше максимальної та не менше мінімальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Під час проведення Інтернет-конференції фахівцю були задані питання, на які Валерій Леонов надав змістовні відповіді.

Хто може бути резидентом Дія Сіті?

Статус резидента Дія Сіті визначений Законом № 1667.

Набуття статусу резидента Дія Сіті за цим Законом є добровільним.

Для набуття такого статусу юридична особа має звернутися до Міністерства цифрової трансформації України (Мінцифри), тобто до уповноваженого органу, із заявою у порядку, визначеному Законом № 1667.

Юридична особа набуває статусу резидента Дія Сіті з дня внесення відповідного запису до реєстру Дія Сіті, ведення якого здійснюється Мінцифри.

Як визначає стаття 5 Закону № 1667, резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає всім таким вимогам:

1) здійснює один або кілька видів діяльності, визначених частиною 4 статті 5 Закону № 1667, наприклад, комп’ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп’ютерним устаткуванням, видання комп’ютерних ігор та інших програм, надання програмних продуктів у режимі «онлайн», освітня діяльність у галузі ІТ, кібербезпека;

2) розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам не менше 1200 євро;

3) середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи не менше 9 осіб;

4) сума кваліфікованого доходу юридичної особи за перші 3 місяці не менше 90 відсотків.

Контролюючі органи надають Мінцифри інформацію, необхідну для визначення відповідності юридичної особи вимогам, передбаченим Законом №1667 щодо:

- розміру заробітної плати;

- середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи;

- суми податкового боргу;

- включення юридичної особи до реєстру неприбуткових підприємств, установ, організацій.

Звертаємо увагу, що правовий режим Дія Сіті відповідно до Закону № 1667 встановлюється на необмежений строк, але не менш як на 25 років з дня внесення до реєстру Дія Сіті запису про першого резидента Дія Сіті.

Протягом 25 років з дня внесення до реєстру Дія Сіті запису про першого резидента Дія Сіті держава гарантує резидентам Дія Сіті чинність правового режиму Дія Сіті та стабільність його умов, визначених Законом № 1667, законами України, що визначають особливості оподаткування резидентів Дія Сіті, а також додержання прав і законних інтересів резидентів Дія Сіті та залучених ними фахівців.

Як обрати спецрежим Дія Сіті?

Відповідно до Закону України № 1946, яким внесено зміни до ПКУ, перехід на застосування спеціального режиму оподаткування резидентів Дія Сіті здійснюється за заявницьким принципом.

Отже, для переходу на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах юридична особа подає до контролюючого органу за своєю податковою адресою відповідну заяву.

Форма заяви, порядок її подання та розгляду контролюючим органом встановлюються Міністерством фінансів України.

Заява про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах подається засобами електронного зв’язку в електронній формі, у тому числі до Міністерства цифрової трансформації України (уповноважений орган), з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

Юридичні особи, які подали заяву про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах до уповноваженого органу під час звернення про набуття статусу резидента Дія Сіті, вважаються резидентами Дія Сіті – платниками податку на особливих умовах з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому юридичну особу внесено до реєстру Дія Сіті.

Резидент Дія Сіті, який є платником податку на прибуток підприємств на загальних підставах, може прийняти рішення про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах шляхом подання відповідної заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий резидент Дія Сіті вважається платником податку на особливих умовах з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому до контролюючого органу подана відповідна заява.

Юридична особа, яка внесена до реєстру Дія Сіті, але не подала заяву про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, вважається резидентом Дія Сіті – платником податку на прибуток підприємств на загальних підставах.

Чи можна відмовитись від оподаткування як резидента Дія Сіті на особливих умовах?

Так. Порядок такої відмови визначено підпунктом 141.10.4 статті 141 ПКУ.

Для відмови від оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах резидент Дія Сіті не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного року подає до контролюючого органу за своєю податковою адресою засобами електронного зв’язку заяву в електронній формі.

Що передбачає спеціальний режим оподаткування резидентів ДіяСіті стосовно податку на прибуток підприємств?

Спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті передбачає можливість переходу ними на оподаткування податком на прибуток підприємств за особливими умовами (аналог податку на виведений капітал), що передбачають ставку податку у розмірі 9% та оподаткування лише низки операцій, таких як, зокрема:

- виплати дивідендів;

- виплати процентів на користь нерезидентів – пов’язаних осіб, або нерезидентів, зареєстрованих у державах, що є «низькоподатковими» юрисдикціями;

- надання фінансової допомоги нерезиденту Дія Сіті – платнику на спеціальному режимі, яка не підлягає поверненню, або пов’язаній фізичній особі або пов’язаній особі – нерезиденту незалежно від наявності умови про повернення, або непов’язаній особі, яка залишається неповернутою протягом 12календарних місяців;

- безоплатне надання майна нерезиденту Дія Сіті – платнику на спеціальному режимі;

- виплати, що здійснюються у зв’язку із вкладенням в об’єкти інвестицій (в тому числі придбанням майна), що перебувають за межами території України;

- придбання майна, робіт, послуг у неплатника податку – нерезидента, та/або передача майна, робіт, послуг неплатнику податку – нерезиденту (якщо розрахунки чи постачання майна, робіт, послуг за відповідними операціями не здійснено у 360-денний чи інший строк відповідно до законодавства);

- виплата роялті в сумах перевищення ліміту та в інших окремих випадках.

При цьому окремою базою оподаткування в спеціальному режимі оподаткування резидентів Дія Сіті буде сума невідповідності контрольованої операції принципу «витягнутої руки», яка буде оподатковуватись за ставкою 18%.

Звітним періодом для спеціального режиму оподаткування резидентів Дія Сіті є календарний рік.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook