Статистика та профілактика отруєнь грибами у Дніпропетровській області

Сьогодні, 26 серпня, у прес-центрі ІА «Мост-Дніпро» у форматі Zoom відбулася прес-конференція на тему «Статистика та профілактика отруєнь грибами у Дніпропетровській області».

У прес-конференції взяла участь:

  • Лікар з гігієни харчування відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Державної установи «Дніпропетровський обласний центр Контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Наталія Курбатова. 

За 7 місяців 2022 року в Україні зареєстрували 12 осередків отруєння дикорослими грибами. Постраждало 18 дорослих та одна дитина. Летальних випадків не зафіксовано. Найбільше число постраждалих – 6 дорослих, зареєстрували у Вінницькій області. Натомість, на Дніпропетровщині подібних інцидентів у поточному році не реєстровано. Хоча минулоріч їх було 4. Тоді постраждало четверо дорослих та одна дитина. Ще одного малюка врятувати не вдалося.

Непоодинокі випадки отруєнь дикорослими грибами реєструються в Україні попри заборону відвідування лісів, адже бойові дії охопили близько 600 тисяч гектарів лісових земель. Зокрема, сувора заборона стосується Сумської, Чернігівської, Рівненської областей, де випадки реєструвалися.

«Найчастіше отруєння трапляються з причин зовнішньої схожості їстівних та отруйних грибів, що випадково потрапляють у кошик. Та отруїтися можна й їстівними грибами, якщо вони не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях. Щоб уникнути такої помилки, яка може стати фатальною, необхідно навчитися відрізняти небезпечні гриби від добрих їстівних грибів та запам’ятати важливі правила», - розказала Наталія Курбатова.

Фахівці закликають, якщо ви не можете відмовитися від збирання грибів, то хоча б дотримуйтесь певних правил. Збирайте тільки добре знайомі гриби. Ті ж, які викликають підозру, викидайте.

Як збирати гриби, щоб уникнути отруєння:

  • не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені зовнішні ознаки;
  • не збирайте грибів, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;
  • не збирайте грибів під час посухи. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини;
  • не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Купуйте гриби у місцях, де вони проходять відповідний контроль.

Щодо смертельно отруйних грибів, то до таких відносяться мухомори, дрібні види грузликів, окремі види павутинників, дрібні види грибів-парасольок, волоконниця червоніюча, галерина облямована, строчок звичайний. Ці гриби вражають печінку і нирки, а симптоми отруєння при цьому з’являються надто пізно, коли людині вже майже неможливо допомогти.

Та гриби треба вміти не тільки збирати, а й готувати, пояснює Наталія Курбатова. Фахівець закликала дотримуватися наступних правил:

  • не вживайте сирих грибів;
  • уважно перевіряйте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;
  • відібрані гриби спочатку ретельно промийте та відваріть. Радимо кип’ятити гриби двічі (залити чистою водою після першого кипіння). Після другого кипіння, проваріть гриби іще 15-20 хвилин;
  • готові страви з грибів зберігайте у холоді в емальованому посуді, не більше доби. 

Варто пам’ятати, пояснює фахівець, що не слід годувати грибами дітей. Вживати їх не рекомендується вагітним та жінкам, які годують груддю.

«Симптоми грибного отруєнняможуть з’являтися у різний час – від 30 хвилин до кількох діб – залежно від виду грибів, які ви вживали. Це може бути  запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг, галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності. Якщо після споживання грибів ви спостерігаєте у себе або своїх близьких симптоми отруєння – негайно викликайте «швидку допомогу», - роз’яснила Наталія Курбатова.

До приїзду лікаря потерпілому необхідно надати першу допомогу. Важливо й зберегти залишки грибів або грибних страв, адже їх дослідження може допомогти з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

У випадку, якщо людина отруїлася грибами, варто також пити багато рідини – підсоленої води си прохолодного чаю та дотримуватися постільного режиму.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook