ГоловнаCуспільство

ДТЕК Дніпровські електромережі за 2020 рік встановив 25 платформ для гнізд лелек в області

25 платформ для гнізд лелек на території області встановив у 2020 році ДТЕК Дніпровські електромережі. Таким чином енергетики убезпечили птахів від ураження струмом, а клієнтів – від аварійного відключення електропостачання. 

Про це повідомляє прес-служба ДТЕК Дніпровські електромережі.

Проєкт ДТЕК із захисту лелек – продовження глобальної політики ДТЕК зі сталого розвитку та Глобального договору ООН в частині збереження біорізноманіття природи. Необхідність встановлення спеціальних конструкцій викликана тим, що лелеки дуже часто облаштовують свої будинки на електроопорах. Гнізда вагою до 500 кг створюють небезпеку і для птахів, і для стабільного режиму функціонування системи електропостачання. 

«ДТЕК Дніпровські електромережі піклується про збереження біорізноманіття та захист навколишнього середовища в регіоні. Установка платформ для гнізд – це важливий природоохоронний та протиаварійний захід. Щорічно ми фіксуємо від 18 до 30 відключень ліній через зіткнення птахів з проводами. Особливо вразливий – білий лелека, який любить гніздитися на електроопорах. Програму орнітологічної безпеки ми реалізуємо з 2013 року. Першу платформу встановили в селі Піщанка Новомосковського району. Зараз по всій території області – вже 162 таких безпечних конструкції. Найбільше – в Царичанському, Петропавлівському, Магдалинівському районах», - зазначив генеральний директор ДТЕК Дніпровські електромережі Андрій Терещук

Штучні платформи для гнізд, які встановлюють енергетики, – це міцні кошики з металевих прутів. Їх разом з гніздом підіймають на висоту та кріплять до електроопори вище рівня електричних проводів. Така конструкція не дає важкому гнізду сповзти на лінії. Тим самим захищає його від руйнування, птахів – від удару струмом, а лінії – від коротких замикань і позапланових відключень. 

Платформи для гнізд встановлюють восени та взимку – коли лелеки відлітають у вирій. Виявити нові гніздівлі допомагають щорічні огляди ліній, а також орнітологи та місцеві жителі. 

«До нашого села лелеки прилітають щовесни, – каже мешканка села Писарівка Синельниківського району Анастасія Кобзарева. – Гніздяться біля будинків та зовсім не бояться людей: часто спускаються у двір та вільно прогулюються. Цього року молода сім'я лелек побудувала нове гніздо на електроопорі й навіть вивела двох пташенят. Завдяки енергетикам підняли його на платформу та зробили безпечним. Чекаємо, що наступної весни ці чудові птахи повернуться з вирію та обживуться свою нову оселю». 

Подивитися відео по установці двох платформ в селі Писарівка можна тут.

Крім гнізд лелек, енергетики ДТЕК встановлюють на високовольтні лінії світловідбиваючі маркери, які роблять лінію видимої для птахів в польоті. Так, понад 1200 таких захисних пристроїв змонтували на території заказника «Булахівський лиман» в Павлоградському районі. А ще встановлюють дерев'яні та металеві гніздування для червонокнижного голуба-клінтуха, який вподобав електроопори, та сов-сплюшок Дніпровсько-Орільського заповідника. Та монтують спеціальні кожухи на ізолятори та проводи, які роблять їх безпечними для птахів та виключають ризик перебоїв електропостачання для клієнтів.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook