Деякі клієнти вважають, що сплачуючи за доставку газу, вони сплачують за «труби». Проте, насправді, плата за розподіл природного газу – це, в першу чергу, оплата за власну безпеку та комфорт. АТ «Дніпропетровськгаз» - це величезна компанія, в якій працюють понад 4000 фахівців. Саме вони відповідають за безаварійний та безперебійний розподіл газу споживачам. Які служби і як контролюють процес доставки газу клієнтам АТ «Дніпропетровськгаз»? Куди насправді йде плата за розподіл блакитного палива? На ці питання відповість головний інженер АТ «Дніпропетровськгаз» Олександр Макаренко.
- Які служби АТ «Дніпропетровськгаз» працюють «у полі»?
- У компанії велике різноманіття висококваліфікованих фахівців. Всього в компанії більше 4000 працівників. Деякі з них працюють в лабораторіях, в офісах, але переважна більшість – це саме ті газовики, яких часто можна помітити на вулиці: у будь яку пору року та погоду вони дбають про газорозподільну систему області. Серед них фахівці аварійно-диспетчерської служби (АДС), служби комплексного приладового обстеження (КПО), електрохімічного захисту (ЕХЗ), спеціалісти групи ГРП (газорегулюючих пунктів) та групи експлуатації мереж.
- Хто працює на виїздах найбільше?
- Це, звичайно, аварійно-диспетчерська служба 104. Вони, як і швидка або патрульна поліція, працюють цілодобово. У нас в штаті 48 бригад АДС, тобто це 192 спеціалісти. Нагадаю, що АТ «Дніпропетровськгаз» обслуговує 606 тисяч споживачів Дніпропетровщини. Тож на 1 фахівця приходиться більше 3000 клієнтів. У першу чергу АДС локалізує та ліквідує аварійні ситуації та аварії в газорозподільних системах і на газифікованих об'єктах населених пунктів в Дніпропетровській області. Диспетчери служби цілодобово без вихідних приймають заявки від споживачів. У середньому в АДС поступає 260-270 викликів за добу. З початку року аварійники здійснили більше 71 тис виїздів. Працівники служби виконують пуск газу. Усі виклики служби 104 – безкоштовні та обов’язково реєструються на архіваторі в спеціальній програмі. Аварійно-диспетчерська служба – це саме ті фахівці, хто першими прибудуть на аварію та зроблять усе необхідне для її локалізації та ліквідації!
- Що роблять спеціалісти групи ГРП? І, взагалі, що таке ГРП?
- Що таке ГРП? Ви всі їх бачили – невеличкі будинки, біля яких часто можна побачити газовиків – газорегулюючі пункти. Або яскраві жовті шафи ШГРП – також нерідко можна зустріти. По суті, самі газорегулюючі пункти виконують лише одну, проте дуже важливу функцію. Газ йде трубами під різним тиском: високим, середнім або низьким. Усе газове обладнання в наших помешканнях розраховане лише на низький тиск газу. Тому ГРП та ШГРП знижують тиск блакитного палива та підтримують його в заданих параметрах, щоб до домівок наших клієнтів воно надходило безпечно та безперебійно. А група ГРП/ШГРП забезпечує проведення планових та позапланових робіт з технічного обслуговування та поточних ремонтів обладнання ГРП, ШГРП. Фахівці стежать за режимом роботи газорозподільної системи, здійснюють виміри та контроль тиску газу у всій газорозподільній мережі області. Також спеціалісти групи ГРП/ШГРП локалізують і ліквідують аварійні ситуації та аварії в газорегуляторних пунктах, щоб забезпечити безпечний та стабільний процес розподілу газу споживачам. Сьогодні фахівці АТ «Дніпропетровськгаз» встановлюють сучасні пристрої телеметрії, які дозволяють віддалено контролювати ГРП та стежити за станом тиску в газорозподільній системі.
- Що таке група експлуатації мереж та які функції вони виконують?
- ГЕМ забезпечує організацію і проведення планових та позапланових робіт з технічного обслуговування та поточних ремонтів складових газорозподільних систем: газопроводів і споруд на них (крім ЕХЗ і ГРП/ШГРП). Фахівці служби здійснюють контроль за технологічними режимами роботи газорозподільної системи, вимірюють тиск газу в контрольних та тупикових точках системи, щоб упевнитися в його стабільності та безпечності.
- Це правда, що по газогонам йде струм? Що входить в обов’язки служби електрохімічного захисту?
- Так, щоб захистити газопровід від блукаючих струмів фахівці запускають по ньому струм із негативним потенціалом. Звучить дивно, але це рятує тисячі кілометрів газопроводу від руйнування. Служба ЕХЗ захищає підземний сталевий газопровід від електрохімічної корозії. Електрохімічна корозія – це процес руйнування металу через блукаючі струми. Фахівці цього підрозділу обслуговують установки електрохімічного захисту газогонів, вимірюють потенціали на підземних сталевих газопроводах. Вони забезпечують сталу роботу установок катодної поляризації, виявляють ділянки газопроводів, які найбільше схильні до електрохімічної корозії та вживають заходи по покращенню стану їх захисту. Фахівці служби ЕХЗ упереджують витоки газу на підземних сталевих газогонах, щоб споживачі могли безаваріно та безперебійно отримувати газ 24/7.
- А хто проходить найбільші дистанції під час роботи? Чим займається служба КПО?
- Фахівці служби КПО виконують планове щорічне комплексне приладове обстеження усіх газопроводів Дніпропетровськгазу. А в зоні ліцензійної діяльності компанії аж 18 тисяч кілометрів газогону! Уявіть, скільки проходить пішки один спеціаліст служби КПО, щоб обстежити таку інфраструктуру. Саме вони діагностують та контролюють стан газопроводів та вирішують чи можливе їх подальше використання. Кожен спеціаліст служби проходить величезні відстані щороку, щоб упевнитися, що трубопровід знаходиться у належному стані та на ньому немає витоків.
- Всі ці служби функціонують за рахунок тарифу на розподіл?
- Так, всі виробничі служби АТ «Дніпропетровськгаз» функціонують за рахунок тарифу на розподіл. Тож оплата за доставку природного газу – це, в першу чергу, інвестиція у власний комфорт та безпеку. Адже основним напрямком діяльності АТ «Дніпропетровськгаз» є підтримка безперебійного та безаварійного процесу розподілу газу нашим споживачам.