В Україні триває реформа загальної середньої освіти. Аби виконати вимоги чинного законодавства, у Дніпрі відбувається поетапна трансформація шкіл. У вересні 2022 року запрацюють гімназії (5–9 класи), а ліцеї (10–11 класи) надаватимуть тільки профільну освіту.
Про це повідомила під час пресконференції 5 квітня заступниця директора – начальниця управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Оксана Салогуб.
«Згідно із законом України «Про повну загальну середню освіту» остаточний перехід має відбутися у 2027 році, коли учні «Нової української школи» вступатимуть до 10 класу. Тоді дев’ятикласники для продовження освіти зможуть обирати навчальний заклад за бажанням: ліцеї академічного напряму чи спеціалізовані, коледжі, технікуми, заклади професійно-технічної освіти. Також вони матимуть право обирати предмети, які б хотіли вивчати», – сказала Оксана Салогуб.
Загалом у Дніпрі потрібно створити понад 50 ліцеїв, з урахуванням тих, що є (фінансово-економічний, юридичний, ЛІТ, Україно-Американський, з посиленою військово-фізичною підготовкою та ліцей № 142). Для поетапного переходу до профільної школи цього року планується створити ще 27 ліцеїв, з них 22 зі структурним підрозділом «гімназія» та три – за міжнародною угодою із загальним рівнем освіти (1–12 класи).
«Також до початку навчального року 2024/25 у гімназіях, які можуть стати структурними підрозділами ліцеїв, не повинно бути початкової школи. Через це з 1 вересня цього року такі школи вже не набиратимуть перших класів. З урахуванням територіальної доступності запропоновано перепрофілювати у початкові школи такі заклади: СШ № 48, № 98, № 106, № 107 (окрім НВК № 108, який вже працює у такому форматі). Ті заклади, де кількість учнів 9 класів, які бажають продовжувати навчання у 10 класах, невелика, 10 класи не набиратимуть. Таких шкіл у місті близько 30. Інші школи, яких понад 120, цьогоріч продовжуватимуть набирати 10 класи. Загалом на гімназії з окремим підрозділом «початкова школа» заплановано перепрофілювати 107 шкіл», – розповіла детальніше Оксана Салогуб.
До змін готується НВК № 111. Директорка закладу Світлана Горбачова сказала: «Ми готуємося стати багатопрофільним академічним ліцеєм, тому з 1 вересня набирати перші класи не будемо. У нас уже розвинена модель і система функціонування НВК як профільного навчання у старших класах. З сьомого класу у нас введене допрофільне навчання, що дає можливість підготувати учнів до свідомого вибору подальшого шляху. Далі ми дочекаємося виходу положення про академічні ліцеї і плануватимемо роботу відповідно до нормативних документів».
Зі свого боку директорка КЗО «Фінансово-економічний ліцей наукового спрямування при Університеті митної справи та фінансів» Дар’я Новохатна відзначила доцільність перепрофілювання: «Досвід профільного навчання виправдовує себе. Наш заклад належить до сотні найкращих закладів освіти України за підсумками складання учнями ЗНО. Наші випускники 100 % стають студентами вищих навчальних закладів. Перепрофілювання – вимога сьогодення, за цим майбутнє».
Для того, щоб ознайомити містян із результатами трансформації шкіл, у Дніпрі створили орієнтовну мапу гімназій та ліцеїв.