Право громадян на податкову знижку

Сьогодні, 23 вересня, у прес-центрі ІА «Мост-Дніпро» у форматі Zoom відбулася прес-конференція на тему «Право громадян на податкову знижку».

У прес-конференції взяла участь:

 • Завідувач сектору адміністрування податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність управління оподаткування фізичних осіб Тетяна Медведовська.

Завідувач сектору адміністрування податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність управління оподаткування фізичних осіб Тетяна Медведовська нагадала, що кожен мешканець Дніпропетровської області може скористатися правом на податкову знижку за наслідками 2021 року до 31 грудня поточного року або до кінця дії воєнного стану.

«Громадяни, які не є суб’єктами господарювання та які протягом минулого року отримували заробітну плату, з якої утримувався податок на доходи фізичних осіб, мають право на отримання податкової знижки за умови наявності підстав, передбачених Податковим кодексом України»,- розказала спеціаліст.

Тобто, податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги, які були здійснені протягом звітного податкового року платником податку. Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково відображається вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги (підпункт 166.2.1 статті 166 Податкового кодексу України). 

Фахівець зауважила, що не вся сума витрат, здійснених протягом року, підлягає поверненню. На суму здійснених витрат зменшується база оподаткування. Відповідно, податок зменшиться на суму, що дорівнюватиме 18% від суми понесених витрат. Саме ці 18% від суми витрат і буде повернуто у разі правильного оформлення і подання декларації.

Податкова знижка надається, якщо у фізичної особи протягом звітного року були втрати на:

 • навчання,
 • отримання доступного житла за державними програмами, 
 • оплату допоміжних репродуктивних технологій, 
 • відсотки за іпотечним кредитом,
 • внески на благодійність, 
 • страхові платежі (внесків, премій) за договорами довгострокового страхування життя,
 • пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення тощо.

Для отримання знижки необхідно:

1 - заповнити та по 31 грудня включно подати за місцем реєстрації декларацію про майновий стан та доходи;

Податкову декларацію можна подати в один із таких способів:

 • особисто або уповноваженою на це особою;
 • надісилати поштою;
 • засобами електронного зв’язку в електронній формі, скориставшись  сервісом «Електронний кабінет»;

2 - у декларації вказати суму одержаного за рік доходу у вигляді зарплати, вид понесених витрат, їх розмір і розраховану суму податку на доходи фізичних осіб до повернення.

«Податкова знижка надається у поточному році за наслідками попереднього звітного податкового року, тобто календарного року (пункт 166.1.1. статті 166 Податкового кодексу України).

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься»,- зазначила Тетяна Медведовська.

Проте, Законом України №2260 від 12.05.2022, який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до Податкового кодексу України. Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України подання декларації, у якій зазначається право на податкову знижку, здійснюється без дотримання вказаного терміну.

Тобто  скористатися знижкою за витрати за 2021 рік можна до кінця дії воєнного стану.

Спеціаліст зауважила, що сума витрат, які дають право на отримання знижки у звітному році, не повинна перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у вигляді заробітної плати.

Основні документи, необхідні для оформлення податкової знижки:

 • копія паспорта;
 • довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку;
 • довідка про заробітну плату, отриману протягом звітного року;
 • копії документів, що підтверджують сплату (квитанції, платіжні доручення тощо);
 • документ, що підтверджує ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб), якщо витрати здійснено на користь члена сім’ї.

Слід зазначити, що мають право на податкову знижку лише громадяни України, які офіційно працюють, а отже є платниками податку на доходи фізичних осіб, і мають реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) або довідку про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків (що надавались раніше).

«Якщо такого номера немає, то податкова знижка може бути надана тільки в разі, якщо ця людина відмовилася від прийняття РНОКПП через свої релігійні переконання, офіційно повідомила про це орган ДПС і має спеціальну відмітку в паспорті»,- пояснила Тетяна Медведовська.

Копії документів надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку (пункт 166.2.2. статті 166 Податкового кодексу України).

«Сума, що має бути повернута платнику податку як знижка, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (підпункт 179.8. статті 179 Податкового кодексу України). Проте, як вже зазначалось, відповідно до внесених змін, на період дії воєнного стану на території України, сума податкової знижки повертається платнику без дотримання 60 денного терміну»,- резюмувала завідувач сектору адміністрування податків з громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність управління оподаткування фізичних осіб.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook