У прес-конференції взяла участь:
- Начальник Правобережного відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Інна Тихоненко.
Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації орендодавця як фізичною особою - підприємцем. Детальніше про головні аспекти оподаткування орендованого житла розповіла начальник Правобережного відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Інна Тихоненко.
Юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) є податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб, відповідно пп. 14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.
«Податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю та інших об’єктів нерухомості є орендар. Такі доходи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором – 1,5%»,- повідомила фахівчиня.
Податковий агент, який нараховує оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок. Податок сплачується до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу.
«Наразі тема орендованого житла досить актуальна. На сьогоднішній день частина території нашої держави тимчасово окупована, на частині ведуться бойові дії. Початок активних бойових дій та запровадження воєнного стану в Україні спонукають громадян лишати свої домівки в пошуках безпеки та захисту. Багато таких громадян знайшли свій прихисток у Дніпропетровській області, що призвело до значного попиту на орендоване житло»,- говорить Інна Тихоненко.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, звертає увагу громадян, що відповідно до пп. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України обов’язковому декларуванню, зокрема, підлягають доходи від надання в оренду нерухомого майна іншій фізичній особі. При цьому, підлягають декларуванню доходи, отримані від надання в оренду не лише квартир, будинків, кімнат, але й гаражів, дачних будинків, присадибних та інших земельних ділянок. Такі доходи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором – 1,5%.
«Якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є платник податку - орендодавець. При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені для квартального звітного періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного кварталу»,- проінформувала спеціалістка.
Також вона додала, що сума отриманого доходу відображаються у річній податковій декларації. Термін подання декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік закінчується 01.05.2024.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подається фізичною особою до державної податкової інспекції за місцем своє реєстрації в один із таких способів:
- особисто або уповноваженою на це особою;
- поштою з повідомленням про вручення;
- засобами електронного зв’язку в електронній формі, скориставшись приватною частиною сервісу «Електронний кабінет».