ГлавнаяОбщество

«Загублені». В Україні з’явився перший комікс на тему радіаційної безпеки

Чорнобильський інститут досліджень і розвитку, в рамках проекту з радіаційної обізнаності «КРОК до безпеки», виготовив комікс «Загублені». Це перше за часів незалежності графічне оповідання, мета якого - популяризувати серед підлітків та молоді правила поводження із радіоактивними матеріалами. Тема для такого спілкування назрівала давно. Молоді люди активно знайомляться зі світом, подорожують, люблять екстрим. Тому шанси зустрітися з небезпечними предметами доволі високі.

Про це повідомляють творці коміксу.

Ще на початку 90-х контроль за поширенням та використанням джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ) було тимчасово втрачено і велика кількість ДІВ опинилася на звалищах, у металобрухті, підвалах та зруйнованих цехах підприємств. Звідти якась частина пристроїв перекочувала у приватні помешкання, гаражі, горища «підприємливих» українців за горезвісним радянським принципом накопичення: нехай лежить, згодиться! Хоча використати таке обладнання у домашніх умовах не можливо, воно працює як елемент складного технологічного, наукового чи лікувального процесу. Варто зауважити, що повністю безпечними джерела іонізуючого випромінювання можуть бути лише в руках фахівців та за умов належного зберігання. Інакше ДІВ становлять серйозну небезпеку, адже радіація, яку вони випромінюють, не відчувається на смак, запах, дотик. Тому будь-які контакти з ДІВ – потенційно небезпечні і можуть бути призвідцем локальних техногенних радіаційних аварій з непередбачуваними наслідками. 

«Наша мета – дати знання, дати правила поведінки, від яких залежить життя і здоров’я молодої людини, – каже член наглядової ради ГС Чорнобильський інститут досліджень і розвитку Віталій Дем’янюк. – Історія, яка розповідається у коміксі, написана за мотивами реальних події, котрі відбулися у бразильському містечку Гоянія наприкінці 1987 року. Там мародери викрали із покинутого радіологічного центру капсулу із хлоридом цезію 137. Капсулу на звалищі розрізали, а порошком з люмінесцентним ефектом намазувалися та ділилися із сусідами. За кілька днів з’явилися наслідки радіоактивного ураження. Четверо людей померли, 250 отримали різні дози опромінення. Ця історія змусила МАГАТЕ переглянути правила використання і контролю за ДІВ. Тому ми адаптували історичний факт і через героїв, через ситуації, в яких вони опиняються, розказуємо, що сталося, та даємо поради, як потрібно було вчинити, щоб ніхто не постраждав».

«Молодь – це специфічна аудиторія, яка не любить повчань. Тому ми й обрали зрозумілий і доступний спосіб донесення важливої інформації, – зауважила керівник проекту «КРОК до безпеки» Олена Сальник. ­– Комікс стане ще одним комунікаційним матеріалом, який ми поширюватимемо в рамках інформаційної кампанії з радіаційної обізнаності у Дніпропетровській області. Ми сподіваємось, що такі нетрадиційні методи спілкування молодь сприйме. А ознайомившись із цікавою історією – засвоїть правила поведінки при виявленні ДІВ. Вони прості. 1. Якщо знайшли предмет із знаком радіаційної небезпеки - відійдіть. 2. Не намагайтеся його розібрати чи переміщувати. 3. Повідомте про знахідку ДСНС, поліцію або дорослих».

Ознайомитись із коміксом «Загублені» можна за посиланням: https://krok.uatom.org/files/202011comics-zagubleni-ukr.pdf

Довідка: Інформаційна кампанія з радіаційної обізнаності «КРОК до безпеки» - пілотний проект у Дніпропетровській області, який здійснюється на виконання міжурядових угод України та США за кошти технічної допомоги від Уряду Сполучених Штатів. Головний виконавець проекту - ГС Чорнобильський інститут досліджень і розвитку. Бенефіціар від Уряду України – Державне агентство з управління зоною відчуження. 

Читайте новости МОСТ-Днепр в социальной сети Facebook