ГоловнаCуспільство

Моржування – за і проти

Як правильно підготувати свій організм до зимових купань та яких правил моржування необхідно дотримуватися, розповів у ході онлайн-конференції лікар з комунальної гігієни відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних хвороб ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Віталій Свиридов.

«Моржування, як і інші види загартовування, при грамотному підході позитивно впливає на всі системи організму. Холодна вода стимулює роботу кровоносної системи, а значить, покращує імунітет. Це дійсно так, але слід пам’ятати, що різкий температурний перепад може призводити до спазмів судин, що загрожує інсультом, якщо у людини є проблеми з серцем і судинами. Тому до моржування, як і до будь-якого іншого виду загартовування, необхідно приходити поступово. Іншими словами, пірнати в ополонку відразу категорично не можна, краще починати з поступового зниження температури води, тим самим тренуючи судини. Мінус моржування полягає в тому, що різке переохолодження організму може стати причиною загострення хронічних захворювань, особливо хвороб сечостатевої сфери. Звичайно, якщо починати загартовуватися поступово, тобто підходити до процесу з усією відповідальністю і не поспішаючи, то таких проблем можна уникнути»,- повідомив спеціаліст.

Багато людей плутають моржування та єдине в рік купання на Водохреще. Але це не одне й теж саме. Пірнаючи у холодну воду без підготовки, ви наражаєте себе на величезну небезпеку. Подібні процедури – шок для організму. А особливо для тих людей, які мають хронічні захворювання.

«Цьогорічна зима аномально тепла, але нехай вас це не вводить у оману, тому що це все ж таки не літня температура, отже, все одно буде холодно і мерзнути ви будете. Перепад температури згубний, і може вам зашкодити»,- зазначив фахівець.

Існує перелік хвороб, коли людям купатися в холодній воді не можна категорично:

 • з хворобами серця і судин;
 • з хронічними захворюваннями сечостатевої, дихальної системи і носоглотки;
 • з порушеннями роботи ендокринної системи та хворобами щитовидної залози;
 • хворим на епілепсію;
 • з будь-якою хворобою у гострому стані;
 • із захворюванням на туберкульоз;
 • із цукровим діабетом.

Підготовка організму до моржування — з чого почати?

«Підготовку організму до моржування слід починати в теплу пору року. Сам процес адаптації організму до низьких температур полягає у щоденних купаннях у відкритих водоймах з поступовим збільшенням часу перебування в холодній воді.

Як варіант — щоденний прохолодний душ з планомірним зниженням температури води. Така нехитра, але систематична підготовка організму до сприйняття низьких температур дозволить людині вже восени без ризику застудитися увійти в воду, а регулярні процедури загартовування підготують організм до водних процедур на свіжому повітрі і взимку»,- проінформував лікар з комунальної гігієни відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних хвороб ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Віталій Свиридов..

Правила моржування

Цей вид загартовування має кілька обов’язкових правил:

 1. категорично заборонено пірнати в ополонку в стані сп’яніння алкоголем;
 2. слід уникати процедур моржування в період застуди або загострення захворювань;
 3. категорично заборонено пірнати в ополонку головою вперед;
 4. перед зануренням обов’язково розігрітися розтиранням або бігом;
 5. після занурення в ополонці обов’язково швидко розтерти себе насухо і надіти теплий одяг;
 6. новачкам слід обмежити першу процедуру в ополонці.

Згідно медичних рекомендацій за кілька днів до пірнання потрібно відвідати свого лікаря задля огляду та отримання відповідних настанов щодо профілактики переохолодження.

Якщо рішення про пірнання в ополонку прийнято напередодні свята, в такому випадку, спеціаліст радить дотримуватися кількох нескладних порад:

1. Пірнати треба швидко: заходячи у холодну воду, люди мають перехреститися і тричі пірнути з головою. І одразу ж вийти. Не треба далі плавати у крижаній воді. Але не потрібно і зволікати із зануренням. Інакше ноги можуть швидко замерзти і пірнати буде складніше.

2. Зігрітися після пірнання допоможе теплий чай або узвар.

3. На березі бажано мати теплий рушник або халат, щоб одразу відразу ж після купання обтертися від води, і одягнути сухий теплий одяг.

4. Бажано зразу після пірнання не стояти босоніж на снігу чи на землі, а підкласти під ноги взуття або навіть звичайний дерев'яний щит.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook