Актуальні питання з доставки газу в зимовий період

У п'ятницю, 4 грудня, у прес-центрі ІА «Мост-Днепр» відбулася прес-конференція на тему: «Актуальні питання з доставки газу в зимовий період»

У прес-конференції взяв участь: 

- Старший менеджер з продажу Кам'янського відділення АТ«Дніпропетровськгаз» Олександр Товмач.

Старший менеджер з продажу Кам'янського відділення АТ«Дніпропетровськгаз» Олександр Товмач відповів на актуальні питання щодо доставки газу, серед них: чому споживачі отримують 2 платіжки за газ і чим це вигідно для клієнтів?

«24 грудня 2019 року Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг змінила порядок оплати послуг з доставки газу. З січня 2020 року вартість послуги з доставки газу виключена із загального рахунку за газ і виставлена окремим платежем. Це пов’язано з анбандлінгом ринку газу та приведенням його до європейських стандартів.

Така схема розрахунку за блакитне паливо є максимально прозорою. Споживачі розуміють, за що конкретно та яку суму вони сплачують. Послуга із доставки газу оплачувалося завжди, але раніше ця сума була включена у вартість одного кубічного метру газу. Споживачі газу отримали можливість вибору: вони не прив’язані до одного постачальника. Запроваджено ринкові конкурентні механізми», - повідомив він.

Олександр Товмач пояснив, що означає «доставка» і зазначив, що оплата за послуги Оператору ГРМ – це життєво необхідний обсяг фінансування, завдяки якому АТ «Дніпропетровськгаз»:

· Регулює та підтримує тиск для подачі газу в оселі 

· Ремонтує газопроводи та обладнання на них

· Реагує на виклики по телефону 104 та аварійні ситуації

· Лічильники газу: безкоштовна повірка, ремонт, заміна.

«Усе це компанія робить для того, щоб безперебійно та безпечно доставляти газ до кожного споживача. АТ «Дніпропетровськгаз» обслуговує 18 тис км газопроводів та 606 тис побутових споживачів.

Для одних труби прокладала держава, для інших - будівельна або газова компанія, або ж споживачі самі проклали трубу до власного будинку. Єдине, для чого всі ми будували ці труби - це рух газу в наші будинки. Надійний і безпечний рух газу - це робота газовиків. Вони рухають газ, підтримуючи і контролюючи тиск. Вони знаходять витоки газу, ремонтують всі труби і запобігають аваріям. АТ «Дніпропетровськгаз», в першу чергу, відповідає за безпеку газопостачання в цілому. Тому сплачуючи за доставку газу, ви сплачуєте не за труби, а за безперебійне та безаварійне користування газом 24/7», - сказав він.

Менеджер розповів, яка кількість боржників серед клієнтів АТ «Дніпропетровськгаз» і повідомив, що«Дніпропетровськгаз» дякує усім, хто платить своєчасно, та особливо клієнтам, які вже заплатили за розподіл до кінця року. Таким чином вони зменшили фінансове навантаження для себе у майбутньому опалювальному періоді.

«На сьогодні, нажаль, 51 тис жителів Дніпропетровської області впродовж 2020 року жодного разу не сплатили за розподіл газу. Загалом, сума заборгованості складає 35 млн грн. Боржники отримують досудові попередження, адже заборгованість за доставку газу згідно чинного законодавства після завершення карантину може стати причиною відключення від системи газопостачання. АТ «Дніпропетровськгаз» направив боржникам більше 350 тисяч досудових вимог. До того ж, згідно Кодексу ГРМ навіть після обмеження послуг з розподілу газу поточні нарахування будуть здійснюватись, а борг може бути примусово стягнено у судовому порядку, що призведе до додаткових фінансових витрат. Під час карантину деякі наші клієнти, напевне, хибно зрозуміли суть мораторію на відключення газу за неплатежі. Так, ми не можемо на сьогодні припиняти газопостачання за заборгованість, але після закінчення карантину питання боржників буде стояти дуже гостро», - зазначив Олександр Товмач.

  • Чи можуть через заборгованість за доставку газу позбавити субсидії?
  • Серед боржників за доставку газу є чимало отримувачів субсидій. У зв’язку з цим наші фахівці щомісяця направляють до управлінь соціального захисту населення списки клієнтів, які боргують за надані послуги більше трьох місяців. Зауважимо, що у разі несплати боргу житлова субсидія на прийдешній опалювальний період призначатись не буде, - відповів менеджер.
  • Чи залежить вдале проходження опалювального сезону від вчасної сплати за розподіл природного газу?
  • Регулярні та своєчасні оплати за доставку дозволяють компанії оперативно проводити ремонтні роботи на газорозподільних мережах. Опалювальний сезон – це дуже відповідальний період для АТ «Дніпропетровськгаз», адже навантаження на систему газопостачання значно збільшується. Крім того, позапланові аварійні випадки взимку повинні вирішуватися у найкоротші терміни, тому що компанія не може залишити споживачів без опалення у холоди. Сплати за тарифом – це, насамперед, інвестиції у власний комфорт, особливо під час опалювального сезону, - сказав Олександр Товмач.

Він також повідомив, чому клієнтам необхідно сплачувати за доставку газу. За словами Олександра Товмача, Дніпропетровськгаз не продає газ, він лише надає послугу з його розподілу. Проте саме його фахівці відповідають за безпечність цього процесу, за стабільність: «Коли вам необхідно доставити посилку до іншого міста ви сплачуєте і за саму посилку, і за послуги пошти. Тому що ви зацікавлені у тому, щоб посилка не пошкодилася під час доставки, прийшла вчасно та не загубилася по дорозі. Фактично, Дніпропетровськгаз – це і є та сама «пошта», яка відповідає за те, щоб придбаний клієнтами газ надходив до них без перебоїв, вчасно та у потрібному обсязі».

Як формується тариф? Від чого він залежить? Хто встановлює тариф? 

Тариф на розподіл природного газу затверджує НКРЕКП. З 1 липня 2020 року за рішенням держрегулятора тариф на доставку газу для АТ «Дніпропетровськгаз» складає 1 гривню 37 копійок за 1 кубометр газу.

«Тариф на доставку є динамічним, як і тарифи на всі інші комунальні послуги. Він залежить від декількох факторів. По-перше, це розрахунок планових витрат на підтримку газорозподільних мереж в робочому стані, оновлення трубопроводу та газового обладнання. По-друге, тариф залежить від розміру мінімальної заробітної плати та від рівня інфляції, який змінюється протягом року. По-третє, у тариф закладена вартість технологічного газу, яка також може змінюватися», - сказав Олександр Товмач.

У Дніпропетровськгазі працює майже 4100 співробітників. Як компанія, так і споживачі зацікавлені у тому, щоб у Дніпропетровськгазі працювали виключно висококваліфіковані фахівці та щоб їх кількість не зменшувалася. У зоні ліцензійної діяльності компанії знаходиться близько 18 тис.км. газопроводу. Щоб підтримувати таку інфраструктуру у робочу стані необхідна величезна та злагоджена роботи різних служб. У тариф на розподіл закладена і заробітна плата всіх працівників Дніпропетровськгазу, саме тому він залежить від розміру «мінімалки». Ані компанія, ані споживачі не зацікавлені у зменшенні штату. 

Таким чином, до структури тарифу на розподіл газу входять виробничі витрати, витрати природного газу, необхідні для його транспортування по мережах, та матеріальні витрати на організацію діяльності газорозподільних компаній з ліцензійних послуг для споживачів, а також витрати на оплату праці та інвестиції.

Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від обсягів споживання. За основу береться обсяг споживання газу протягом «газового року». Газовий рік - це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Щомісячний платіж за доставку газу розраховується так: сума кубів газу, спожитого за газовий рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які виплачуються щомісячно протягом року.

Чому клієнти сплачують за доставку газу на основі обсягів споживання у минулому газовому році?

Олександр Товмач повідомив, що АТ «Дніпропетровськгаз» працює за принципом замовленої потужності. Всі споживачі повинні отримувати газ 24/7 упродовж усього року. Для того, щоб правильно регулювати роботу газорозподільної системи, спеціалісти повинні прогнозувати кількість газу, що буде спожитий кожного дня. Виходячи з цієї інформації вони регулюють тиск в мережах, щоб газове обладнання працювало безперебійно.

Особливо зручним це нововведення є для споживачів, які мають автономне опалення. Адже, хоч найбільше газу вони споживають взимку, відтепер мають змогу сплачувати за доставку газу рівномірними частинами щомісяця, зменшуючи навантаження на сімейний бюджет. Щодо споживачів, які користуються тільки газовою плитою і, можливо, водонагрівачем, то для них мало що зміниться. Але вони знатимуть на рік наперед фіксовану вартість доставки природного газу і зможуть сплатити за послугу за кілька місяців, заощаджуючи на комісії банків.

Чому клієнти не можуть сплачувати за поточні обсяги споживання? 

«У новій ринковій моделі кожен споживач платить не за обсяги споживання, а за користування потужністю. Кодекс газорозподільних систем прямо вказує, що оператор ГРМ «надає клієнту послугу із забезпечення цілодобового доступу до потужності мереж для можливості споживання ним відповідних об’ємів природного газу». Нова тарифна модель плати за розподіл (доставку) газу повністю відповідає європейській практиці та міжнародним зобов’язанням України», - відповів Олександр Товмач.

Споживачі сплачують саме за замовлену потужність, тому що кожна газорозподільна компанія – оператор ГРМ, має забезпечити і підтримувати замовлену потужність в системі, незалежно від того, скільки газу споживається. Адже навіть коли газ не споживається, оператори ГРМ тримають його в системі під певним тиском, щоб він був доступним споживачам у належній якості будь-якої миті. Саме на ці роботи і спрямовується плата за розподіл (доставку) газу, рівень якої визначається тарифом на розподіл для кожного оператора ГРМ. 

Якщо у поточному році ви вживаєте заходів з енергозбереження і зменшуєте свій обсяг споживання газу, то в наступному році платитимете менше за доставку енергоносія до вашої оселі. Таким чином, нова тарифна модель плати за розподіл (доставку) газу містить прозорі умови розрахунків і стимули для споживачів економити та встановлювати енергоефективне обладнання.

Чому газовий рік триває до 1 жовтня, а перерахунок плати відбувається тільки з 1 січня?

Менеджер сказав, що, по-перше, НКРЕКП встановлює тариф для газорозподільних компаній з 1 січня. Тому що він має врахувати зміни в економіці, які відбулися за поточний рік, - зростання мінімальної зарплати, інфляція, вартість технологічного газу. По-друге, листопад та грудень АТ «Дніпропетровськгаз» використовує для уточнення та аналізу обсягів споживання за «газовий рік», особливо актуально це для тих споживачів, хто з якихось причин не передав показання газового лічильника вчасно. 

  • Чому послуги доставки газу оплачуються рівними частинами протягом року?
  • Газова інфраструктура повинна завжди перебувати в робочому стані і підтримувати тиск газу. Він повинен бути достатнім для того, щоб всі споживачі могли споживати газ в будь-який час. Підтримка тиску в системі пов'язана з постійними витратами: технологічний газ, ремонти, заміна газового обладнання. Розуміння цих параметрів дозволяє операторам газорозподільних мереж підтримувати мережу в робочому стані і планувати витрати, інвестиції, проведення заходів по підвищенню безпеки газопостачання. Ці витрати є постійними. Вони не залежать від обсягів споживання. Отримуючи плату 12 однаковими платежами протягом року газорозподільні компанії можуть планувати роботу, заміну обладнання, реконструювати мережі, виходячи з потреб споживачів, - зазначив Олександр Товмач. 
Читайте новости МОСТ-Днепр в социальной сети Facebook