ГоловнаCуспільство

1 жовтня розпочався черговий осінній призов на строкову військову службу, який триватиме до 31 грудня

З метою забезпечення інформування призовників, належного сприйняття суспільством факту чергового призову громадян на строкову військову службу та недопущення негативних проявів, непорозумінь щодо проведення заходів з призовом громадян на строкову військову службу військовий комісар Дніпропетровського ОТЦК та СП, полковник  Олег    Котелевець розповів в інтерв’ю з найактуальніших питань, які сьогодні цікавлять призовників та їх батьків. 

 Про це ІА «Мост-Днепр» повідомили у пресс-службі військомата.

- Олеже Васильовичу, яка на сьогодні діє основна нормативна база, на підставі якої здійснюється призов на строкову військову службу?

- Наші громадяни повинні чітко усвідомлювати, що відповідно до ст. 65 Конституції захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.  Частина  1 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» говорить про те, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Безпосередньо поточний осінній призов 2019 року здійснюється на підставі Указу Президента України №22/2019 від 30 січня 2019 року, в якому визначено призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу:  у квітні – червні 2019 року та у жовтні – грудні 2019 року. Також слід зауважити, що чинне законодавство дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків.

- Одне з головних питань, яке хвилює строковиків та їх батьків вже не одну призовну кампанію – чи відправлятимуть новобранців служити в зону ведення бойових дій?

- Батькам не має підстав хвилюватися, і головне, не довіряйте чуткам. За рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 28 серпня 2014 року (ред. введено в дію Указом Президента України від 24 вересня 2014 року № 744/2014), заборонено залучення військовослужбовців строкової служби до виконання бойових завдань в антитерористичній операції (ред. нині операції об’єднаних сил)в Донецькій та Луганській областях. 

- Скільки часу  строковики служитимуть в армії?

Термін перебування на строковій службі встановлюється статею 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» для призовників, які не мають вищої освіти термін служби становить 18 місяців, і 12 місяців  для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра. Але повірте, цей час промине досить швидко, і я з впевненістю можу сказати, що хлопці його будуть згадувати з позитивом. Сьогодні  строкова служба не така як була раніше. Збройні Сили України постійно розвиваються, переходять на стандарти НАТО, покращують свою роботу, а таке поняття як "дідовщина" в Українському війську повністю відсутнє. З перших днів служби з хлопцями починають займатися спеціалісти військової справи, і  по закінченню програми підготовки, вони отримають професійні навички поводження із зброєю, стануть фізично розвинутими, витривалими чоловіками, здобудуть військово-облікову спеціальність. 

- Вже скоро громадяни призивного віку почнуть отримувати повістки. Що повинен зробити призовник, чи існують поважні причини неприбуття призовника у вказаний у повістці термін?

- Згідно статті 15 Закону призовники, яким надійшла повістка на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці. Навіть, якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України. Також необхідно пам’ятати, що керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.У разі неявки призовника без поважних причин за викликом на призовну комісію він  несе відповідальність, установлену законом.

Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у визначений строк, які підтверджені відповідними документами, визнаються перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк, а також смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.  Інші причини не вважаються вагомими і можуть бути розцінені, як ухилення від призову на строкову військову службу.

- Пане полковнику, призовників також цікавить відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу. Багато хто не розуміє, наскільки серйозними можуть бути наслідки від таких дій.

- Саме так, в Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу: адміністративна і кримінальна. 

Адміністративна відповідальність наступає за порушення військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, тощо. І в цьому випадку застосовуються санкції передбачені статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Адміністративна відповідальність передбачає накладання штрафів. 

А ось кримінальна відповідальність, це вже серйозно. За статтею 335 Кримінального кодексу України ухилення від призову на строкову військову службу, карається обмеженням волі на строк до трьох років. І я хочу наголосити, що така практика в нас вже є. У 2018 році, за цією статтею в межах Дніпропетровської  області засуджено 26 призовників. За результатами весняної призовної компанії 2019 року за цією статтею відкрито 87 кримінальних впроваджень, і вже засуджено 7 громадян. Інші 80 справ перебувають або в стадії досудового слідства, або вже розглядаються судом. Отже я наполегливо рекомендую призовникам не нехтувати своїми обов’язками, а як того вимагає чинне законодавство прийти до нас, та отримати відмінні можливості для побудови подальшої кар’єри. В службі в армії можна знайти багато переваг. Строковик отримуватиме грошове забезпечення, пільги, за бажанням зможе продовжити службу, вступити до вищих військових навчальних закладів. В будь які часи, служба в армії була та буде корисною в подальшому житті. А для певних професій це просто необхідний досвід.

- Відомо, що громадяни призовного віку, крім обов’язків, мають і права, наприклад, право на відстрочку від призова на строкову військову службу, або звільнення від строкової служби. 

- Дійсно, законодавством України передбачено значний перелік підстав, за яких призовники  можуть отримати відстрочку або навіть звільнення від призову на строкову військову службу. З ними можна ознайомитись у статтях 17 та 18  Закону України  «Про військовий обов’язок і військову службу». Перш за все необхідно знати, що відповідно до цього закону відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності. 

Я вважаю, що будь який призовник, зацікавлений в тому, щоб ознайомитись з повним переліком цих підстав, і раджу заздалегідь з цими питаннями звернутись у територіальні центри комплектування за місцем проживання для надання консультацій з цього приводу. 

Я хочу, щоб громадяни усвідомили, що вимоги Збройних Сил України до призовника підвищуються, і вже будь хто до Лав ЗСУ призваний не буде. При відборі призовників обов’язково проводиться психологічне тестування, одразу відсіюються особи, які притягувались до кримінальної відповідальності, або перебувають на обліку у наркологічному диспансері, тощо.

Одним словом, ми робимо якісний відбір серед юнаків та чоловіків на строкову військову службу, тих, хто буде спроможний з гідністю виконати свій громадянський обов’язок та повернутися до цивільного життя впевненою в своїх силах, сильною фізично та сформованою особистістю.

І ще хочу наголосити на тому, що в соціальних мережах, деяких засобах масової інформації поширюються фейкові новини про те, що нібито представники територіальних центрів виловлюють на вулицях осіб призовного віку. Дійсно, в рамках підготовки до призовної компанії, наш особовий склад виходить на вулиці з метою проведення профілактично - роз’яснювальних заходів.

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook