Усім відомо, що технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ) проводиться з метою виявлення витоків газу, запобігання виникненню аварійних ситуацій та ґрунтується на планово-попереджувальній системі робіт. Іншими словами, технічне обслуговування газових мереж проводиться для безпеки споживачів.
Нагадаємо нашим читачам, що у попередні періоди планове технічне обслуговування ВБСГ здійснювалось виключно газорозподільними компаніями за рахунок тарифів на розподіл природного газу, які для Операторів ГРМ затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
У травні 2018 року Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 250 було визнано таким, що втратив чинність, наказ Державної холдінгової компанії "УКРГАЗ" від 30 липня 1997 р. № 35, на підставі якого обов’язок щодо здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж та газових приладів було покладено виключно на газорозподільні компанії.
З прийняттям низки законодавчих актів, а саме Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 250 від 10 травня 2018 року, Наказу Міненерго № 190 від 27 липня 2018 року, Кодексу газорозподільних систем послуга з технічного обслуговування ВБСГ стала ринковою.
Кодексом газорозподільних систем передбачено, що всі споживачі газу мають скласти акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. У даному акті вказується точка розмежування власників газопроводу і точка розмежування відповідальності сторін за безпечну експлуатацію мереж. Це надає власнику право самостійно розпоряджатися власними газовими мережами, а також обирати компанію-підрядника для їх обслуговування та ремонту.
Споживачам газу важливо розуміти, що на підставі чинного законодавства за ними закріплена відповідальність за безпечну експлуатацію та своєчасне технічне обслуговування газових мереж та встановленого обладнання. Отже для здійснення своєчасного технічного обслуговування або ремонту газопроводів їх власник (споживач) може звернутись в будь-яку організацію, що має дозвіл державних органів на проведення таких робіт. При цьому споживачі за наявності акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін зможуть чітко розуміти, за яку ділянку мереж вони самостійно несуть відповідальність.
Зауважимо, що 1 травня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» від 03.12.2020 року № 1060-IX. Документом внесено зміни у положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно з якими мешканцям газифікованих багатоквартирних будинків або за їхнім рішенням - управителям багатоквартирного будинку, об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі необхідно укласти договори на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (на мережі спільного користування) на кожен багатоповерховий будинок окремо (будинки від двох- і більше квартир).
Згідно з п. 2 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж є ринковою послугою та здійснюється коштом співвласників. Саме тому з метою безперебійної та безаварійної експлуатації систем газопостачання мешканці багатоквартирного житлового фонду можуть вимагати від керуючих компаній/управителів укладання таких договорів.
Після обрання підрядної компанії для обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж керуюча компанія (управитель, голова ОСББ, ЖБК, тощо) може включити ці витрати до вартості послуги з утримання будинків і прибудинкових територій.
Якщо керуюча компанія або ОСББ не обере у визначені Законом терміни надавачів цієї послуги, такий будинок автоматично перейде на обслуговування до АТ «Дніпрогаз».
Слід зазначити, що надання Операторами ГРМ послуг з технічного обслуговування газопроводів загального користування буде повністю регулюватись з боку НКРЕКП та Міністерства енергетики. Державний регулятор також має затвердити зразок Типового договору на обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж та кошториси послуг, а профільне міністерство – порядок їх обслуговування.
Більш детальна інформація щодо зазначеної теми міститься у положеннях статті 19 чинної редакції Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Ознайомитись з документом можна на сайті Верховної Ради України або на офіційному сайті АТ «Дніпрогаз» dpgor.dsoua.com у розділі «Нормативна база».