В Україні ухвалили Закон про додаткові підстави для звільнення від військової служби та відстрочки від мобілізації

Сьогодні, 4 квітня, у прес-центрі ІА «Мост-Дніпро» у режимі Zoom відбулася прес-конференція на тему «В Україні ухвалили Закон про додаткові підстави для звільнення від військової служби та відстрочки від мобілізації».

У прес-конференції взяла участь:

  • Адвокат Майя Сергєєва.

Оскільки не всі громадяни України в силу певних обставин зможуть нести військову службу, Верховна Рада внесла ряд змін до Закону щодо звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та тих, хто доглядає за ними і тяжкохворими дітьми. Детальніше про нововведенні зміни розповіла адвокат Майя Сергєєва у ході онлайн-конференції.

Адвокат зауважила, що згаданий вище закон не враховує всіх категорій громадян, які не зможуть нести військову службу у зв’язку з загальною мобілізацією. 

«Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо звільнення від військової служби деяких категорій громадян» № 7209, прийнятий Верховною радою 02.04.2022 року та переданий на підпис Президенту, передбачає звільнення з контракту за додатковими сімейними обставинами, зокрема вагітних жінок-військовослужбовців, жінок-військовослужбовців у відпустці для догляду за дитиною, одного з подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають дитину чи кілька дітей до досягнення ними повноліття, військовослужбовців, які виховують дитину самостійно, під час воєнного стану. Те ж саме стосується і підстав для звільнення з військової служби під час воєнного стану за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період»,- сказала вона.

Однак, через чітко невизначене поняття сімейних обставин на практиці воєнкомати не брали на себе відповідальність звільняти військовозобов’язаних від мобілізації або надавати відстрочку. Тому законодавець конкретизує підстави, які вважатимуться сімейними обставинами і нададуть можливість скористатись підставами для звільнення або відстрочки від мобілізації.

«Отже вказаним законом пропонується встановити додаткові підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану, а саме: вагітність; перебування у відпустці для догляду за дитиною; звільнення одного з подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають неповнолітню дитину (дітей); виховання неповнолітньої дитини (дітей) самостійно. Також запропоновано надати жінкам та чоловікам, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який проходить військову службу, право на відстрочку від призову за мобілізацією та на строкову службу»,- резюмувала Майя Сергєєва.

Відповідні зміни будуть викладені в оновлених редакціях статей 17, 18, 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Проте на практиці ще залишаються не узгодженими питання реалізації додаткових підстав. Наприклад, надання відстрочки від призову для осіб з тяжкими психічними захворюваннями, які не оформлювали інвалідність.

Читайте новости МОСТ-Днепр в социальной сети Facebook