У прес-конференції взяв участь:
- Начальник управління зовнішніх комунікацій Микита Лучкін.
За рішенням Дніпровської міської ради, враховуючи тривалий термін експлуатації морального застарілого, фізично зношеного обладнання і теплових мереж котелень, у зв’язку з неможливістю їх подальшої експлуатації у Дніпрі ряд житлових багатоквартирних будинків підлягає відключенню від системи централізованого опалення. Про порядок встановлення опалювального газового обладнання та рівень розрахунків за послуги з розподілу блакитного палива, розповів начальник управління зовнішніх комунікацій Микита Лучкін.
Речник «Дніпрогаз» повідомив: розуміючи важливість та актуальність забезпечення комфортного та енергоефективного опалення домоволодінь в осінньо-зимовий період, АТ «Дніпрогаз» пропонує дніпрянам послугу з облаштування автономного газового опалення.
«Для цього треба звернутися до 104.ua Клієнтського простору по вул. Паторжинського, 24, написати заяву та надати необхідний пакет документів. Для встановлення опалювального котла в оселі обов’язковою умовою є отримання технічних умов у 104.ua Клієнтському просторі. Технічні умови готуються протягом 10 робочих днів.
Після отримання технічних умов проектною групою розробляється проектна документація, у якій буде визначено марку газового обладнання, його потужність, місцерозташування та типорозмір лічильника газу. Далі складається попередній кошторис усіх робіт.
На основі розробленого проекту монтажні роботи виконуються працівниками відділу капітального будівництва АТ «Дніпрогаз». Після закінчення монтажних робіт проводиться перевірка на відповідність вимогам проекту. Після цього спеціалісти «Дніпрогазу» здійснюють підключення та пуск газового обладнання», - розповів Микита.
Спеціаліст зауважив, що замовнику необхідно буде надати фахівцям Клієнтського простору наступні документи:
1. заяву (заповнюється за зразком у Клієнтському просторі);
2. опитувальний лист (заповнюється у Клієнтському просторі);
3. копії документів, що підтверджують право власності або користування на газифіковане домоволодіння;
4. акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін;
5. протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку про надання згоди на реконструкцію внутрішньобудинкової системи газопостачання для облаштування індивідуального опалення в квартирах;
6. копію технічного паспорту;
7. копію паспорту та ІПН;
8. довідку про кількість зареєстрованих осіб за необхідності;
9. акт придатності димових та вентиляційних каналів;
10. копії паспортів та сертифікатів на встановлюване газове обладнання.
За детальною консультацією з питань облаштування автономного газового опалення та індивідуального підбору газового обладнання дніпряни можуть звернутись до спеціалістів 104.ua Клієнтського простору або за телефонами Контакт-центру компанії (056) 78-78-104 та (067) 62-63-104.
Микита Лучкін також проінформував, що заборгованість клієнтів «Дніпрогазу» за розподіл блакитного палива складає більше 20 млн грн. Понад 21 тисяча дніпрян жодного разу не сплатили за розподіл енергоресурсу з моменту розділення платіжок. Такі споживачі заборгували газорозподільній компанії майже 6 млн грн.
«Кошти, які дніпряни сплачують за доставку газу, наша компанія спрямовує на повноцінне функціонування аварійно-диспетчерської служби «104», утримання у справному технічному стані газорозподільних мереж різних форм власності і споруд на них, модернізацію, капітальні та поточні ремонти, підтримання належного тиску в газорозподільній системі, - зауважив представник «Дніпрогазу».
Газовики нагадують: клієнти, які не платять за доставку газу, після завершення карантину, ризикують бути відключеними від системи газопостачання. Це передбачено вимогами чинного законодавства, зокрема умовами договору на розподіл природного газу. В подальшому заборгованість стягуватиметься у судовому порядку.
Саме тому «Дніпрогаз» закликає споживачів не допускати накопичення боргів за доставку газу, розраховуватися за надані послуги у встановлений термін, щомісяця до 20 числа, і користуватися для оплати онлайн сервісами платформи 104.ua.