ГоловнаІнтерв'ю

Керівники економічного та фінансового блоку уряду не розуміють усіх загроз затримки фінансування утилізації ТРП на ПХЗ,-Всеукраїнська екологічна ліга

Як повідомлялося раніше, на Павлоградському хімзаводі в зв'язку з недофінансуванням програми з утилізації твердого ракетного палива, склалася критична ситуація. Всеукраїнська екологічна ліга відмітила, що відсутність необхідного фінансування робить реальною загрозу виникнення аварії з тяжкими техногенними та екологічними наслідками міжнародного рівня. Можливо загоряння і вибух декількох тисяч тонн ТРП, яке спровокує ударну хвилю і потужний сейсмічний струс, внаслідок чого відбудеться значний викид токсичних продуктів. Радіус дії такого потужного вибуху, за оцінками фахівців, досягне від 60 до 100 км.

У зв’язку з цим, журналісти ІА «Мост-Дніпро» звернулися до вищезазначеної громадської організації за більш обґрунтованим поясненням проблематики.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко розповіла, чим загрожує несвоєчасна утилізація твердого ракетного палива для регіону та країни в цілому, а також повідомила, що за підсумками засідання Комітету з екологічної політики Верховної Ради було прийняте рішення про проведення спільного засідання Комітету з екологічної політики та Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки ВР за участі керівників підприємств відповідного напрямку, експертів та представників громадськості.

На своїй сторінці у Facebook, посилаючись на голову комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України Олега Бондаренко, Ви пишете про проведення засідання круглого столу на підприємстві щодо даної проблеми за участі депутатів ВР. Коли воно буде проведено?

16 січня 2020 року на засіданні Комітету з екологічної політики Верховної Ради України розглядалося звернення ДП «Науково-виробниче об'єднання «Павлоградський хімічний завод» щодо зупинення виконання робіт з утилізації твердого ракетного палива, внаслідок зменшення фінансування цих робіт з державного бюджету. За підсумками розгляду було прийняте рішення про проведення спільного засідання Комітету з екологічної політики та Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України, куди планується запросити керівників підприємств, що здійснюють роботи, пов’язані з ліквідацією ракетного палива та утилізації корпусів ракетних двигунів, експертів та представників громадськості.

Як Ви вважаєте, яким чином можна вирішити проблему, що склалася на заводі?

Всеукраїнська екологічна ліга наголошує на необхідності відновлення державного фінансування в найкоротші терміни, щоб в найближчій перспективі повністю завершити роботи з утилізації твердого ракетного палива.

Керівники економічного та фінансового блоку уряду не до кінця розуміють масштабів загроз затримки фінансування

— ...

Які шанси існують на те, що із Держбюджету будуть виділені кошти у розмірі 130 млн. грн, яких не вистачає для вирішення проблеми утилізації ТРП?

Мені відомо, що Мінекоенерго бере участь у розробленні механізмів для відновлення фінансування утилізації ракетного палива. На жаль, цей процес відбувається дуже повільно. Думаю, що керівники економічного та фінансового блоку уряду не до кінця розуміють масштабів загроз затримки фінансування.

Також дивує позиція народних депутатів, які представляють мешканців Павлограда та прилеглих округів, які під час формування державного бюджету на 2020 рік не акцентували увагу на цьому надзвичайно важливому питанні і не відстоювали інтереси своїх виборців. Переконана, що уже в 2020 році, в рамках коригування держбюджету, необхідно внести відповідні зміни.

У разі детонації ТРП на ПХЗ вплив продуктів вибуху відчуватиметься у радіусі від 60 до 100 км – це міста і села щонайменше чотирьох областей України

— ...

У Вашому повідомленні на Facebook йдеться мова про те, що у наслідку вибуху палива радіус ураження може скласти від 60 до 100 км. Обґрунтуйте, чим це загрожує для мешканців регіону та України в цілому?

Для утилізації твердого ракетного палива, на підприємстві застосовують замкнутий цикл водокористування та ресурсозворотні методи, спрямовані на отримання компонентів сировини, що не виробляється в Україні. Водночас, ця сировина потрібна для виробництва складових частин ракет та боєприпасів для потреб Міністерства оборони України. Ви розумієте, наскільки це важливо у нинішніх умовах російської агресії і необхідності зміцнення нашої обороноздастності. Але для мене, як для еколога, важливий і інший аспект проблеми утилізації твердого ракетного палива – усунення загрози виникнення небезпеки та аварій з тяжкими техногенними та екологічними наслідками для значної території, де проживають тисячі людей.

Подовження термінів утилізації провокує загострення ситуації з наявним вибухонебезпечним твердим ракетним паливом, для якого терміни безпечного зберігання вже закінчились. Лише фахівці розуміють наскільки професійним має бути зараз поводження з цими продуктами. І що далі, тим більші ризики виникають з їх переробленням та утилізацією.

Експерти Всеукраїнської екологічної ліги наголошують, що у разі виникнення аварійних ситуацій, пов’язаних із вибухом ракетного палива, виникне ударна хвиля та сейсмічний струс, розлітання уламків і значний викид токсичних речовин. Вплив продуктів вибуху відчуватиметься у радіусі від 60 до 100 км, у залежності від рози вітрів та стану синоптичної ситуації. А тепер гляньте на карту і ви побачите, які міста і села чотирьох областей України можуть потрапити у цю зону. А ще слід врахувати, що на цій території знаходяться шахти Західного Донбасу, великі промислові та інфраструктурні об’єкти, руйнація яких може призвести до нових загроз.

Довідка. За інформацією фахівців, станом на листопад минулого року, на заводі залишалось 38 одиниць споряджених корпусів двигунів (СКД) перших ступенів від МБР РС-22. Ці СКД з твердим ракетним паливом і критичним терміном зберігання. Вони представляють реальну загрозу виникнення аварійної ситуації міжрегіонального масштабу і потребують утилізації з використанням екологічно дружніх технологій.

Читайте також:  562 человека, сокращенных сотрудников ПХЗ своим благополучием заплатили за безопасность региона и Украины

Читайте новини МОСТ-Дніпро у соціальній мережі Facebook