У круглому столі брали участь:
- Заступник головного лікаря ДОКБ ім. Мечникова з невідкладної допомоги Олександр Толубаев;
- Головний позаштатний фахівець з пульмонології департаменту охорони здоров'я ОДА, доцент кафедри внутрішньої медицини ДМА, кандидат медичних наук Кірєєва Тетяна;
- Медичний директор Biopharma Plasma Дніпро Ксенія Посунько.
Заступник головного лікаря ДОКЛ ім. Мечникова з невідкладної допомоги Олександр Толубаев розповів, що перший пацієнт з Covid-19 в лікарню надійшов 9 квітня 2020 року. При цьому Олександр Тлубаев зазначив, що ДОКЛ ім. Мечникова - багатопрофільна лікарня, яка щорічно надає медичну допомогу близько 40 тис. пацієнтів: «За розпорядженням головного лікаря Сергія Риженка було створено кілька відділень і кілька спеціалізованих корпусів з надання допомоги пацієнтам з коронавірусом. Перший пацієнт в лікарню надійшов 9 квітня 2020 року. З початку пандемії ми пролікували близько 1200 пацієнтів, понад 350 з них були у важкому і вкрай важкому стані. За цей період було прийнято 26 пологів. Практично щодня в лікарню надходять пацієнти з підозрою або з підтвердженим ковідом», - розповів він.
За його словами, з початку пандемії лікарня Мечникова отримала 37 апаратів ШВЛ від Дніпропетровської обласної державної адміністрації та два від волонтерів: «У лікарні було створено відділення анестезіології з хірургічним, операційним блоками і анестезіологічної групою для надання допомоги пацієнтам. Також було створено терапевтичне та акушерське відділення. В результаті лікарня Мечникова надавала медичну допомогу пацієнтам з кількох профілів і продовжує її надавати в подальшому. Крім цього, у 2021 році ми увійшли в проект «Велике будівництво» по реконструкції опорних лікарень в Україні. В даний час здійснюється реконструкція приймально – діагностичного відділення і відділення екстреної медичної допомоги за світовими стандартами. Ми отримали від Міністерства охорони здоров'я новий ангіограф і в даний час завершуються роботи по його монтажу, і найближчим часом він буде запущений в роботу В результаті, ми зможемо надавати пацієнтам допомогу в більшому обсязі», - говорить він.
Заступник головного лікаря ДОКБ ім. Мечникова з невідкладної допомоги додав, що ми надаємо допомогу всім тим, хто її потребує.
Головний позаштатний фахівець з пульмонології департаменту охорони здоров'я ОДА, доцент кафедри внутрішньої медицини ДМА, кандидат медичних наук Кірєєва Тетяна розповіла, що у міських лікарнях міста за весь цей час було проліковано понад 8 тисяч пацієнтів з коронавірусом: «Область почала готуватися до пандемії з лютому 2020 року. При обласному департаменті охорони здоров'я був створений штаб експертів з організації та надання допомоги пацієнтам з Covid-19. У міському департаменті також була створена робоча група, яка складалася з провідних фахівців епідеміологів, інфекціоністів, пульмонолога і головних лікарів опорних лікарень. Було прийнято рішення проводити реорганізацію структур лікарень для того, щоб вони могли прийняти якомога більше пацієнтів з повідом. У міських лікарнях міста за весь цей час було проліковано понад 8 тисяч пацієнтів з коронавірусом. Наприклад, в 16 лікарні - 1600 чоловік. Пацієнти з Covid-19 в стаціонари надходять тільки в важкі пацієнти, які потребують стаціонарної допомоги. Широко розгорнута була допомога в амбулаторних умовах лікарями сімейного профілю, лікарями загальної практики. В самий пік епідемії (з липня по жовтень) виявилося, що одними силами медичних працівників, які входили в штатний склад лікарень - практично не справлялися і тут неоціненну допомогу надали співробітники кафедри, які працюють на базах клінічних лікарень. Взяли на себе частину лікувальної роботи, а також студентів, які працювали в медустановах, як медсестри і незважаючи на важкі епідеміологічні умови - завжди брали на себе найважчих пацієнтів в найпроблемніших відділеннях. В області лікують за українськими стандартами, які повністю відповідають міжнародним нормам. І було зроблено все можливе, щоб допомога пацієнтам була надана безкоштовно. Пандемія показала, якщо взятися разом і один одного підтримувати, то ми зможемо домогтися гарних результатів», - говорить вона.
Медичний директор Biopharma Plasma Дніпро Ксенія Посунько розповіла, що в Biopharma Plasma Днепр плазма збирається на сучасних апаратах плазмаферезу з застосуванням одноразових систем та піддається шоковому заморожуванню, після чого транспортується для переробки на завод Biopharma Plasma в м. Білу Церкву, який сьогодні входить до 15 найвисокотехнологічніших біофармацевтичних підприємств світу.
За її словами, з плазми донорів виробляють ліки виключно для хворих в Україні, які не мають синтетичних замінників та використовуються в складних випадках при лікуванні хворих з великими крововтратами при пораненнях та ДТП, значних опіках, з онкологічною та гематологічною патологією, вагітних з резус-конфліктами, імунодефіцитних станах та багатьох інших.
«З листопада 2020 року препарат Biopharma Біовен, що відноситься до імуноглобулінів, внесений до протоколу лікування важкої ковідної пневмонії. Це неспецифічний імуноглобулін, тобто його виготовляють зі звичайної плазми донорів, а не плазми з ковід-антитілами, але клінічні випробування та застосування цього препарату на практиці показали відмінні результати:
· зменшується перебування в стаціонарі в середньому на 5 днів
· скорочення середнього часу до настання покращення майже вдвічи
· і головне - летальність від важкої ковідної пневмонії знижується аж в 4 рази!
З травня місяця минулого року плазмацентр розпочавробити безкоштовні аналізи на наявність антитіл до Covid-19 та збирати ковідну плазму для виробництва специфічного гіперімунний глобулін. Саме зараз такий препарат, який вже вироблено на заводі Biopharma Plasmaпроходить лабораторну сертифікацію у Франції, результати якої ми очікуємо вже в березні», - розповіла вона.
Ксенія Посунько зазначила, що допомога розвитку донорства в Україні має життєво важливе значення для збереження здоров’я нації: «На початку пандемії в нашому центрі було близько 3% донорів, які перехворіли на коронавірус. Вже у січні 2021 року таких донорів стало близько 57%. Ми продовжуємо заготовлювати таку плазму і запрошуємо всіх небайдужих приєднуватися до донорства. Ставши донором – ви не тільки маєте можливість безкоштовно обстежитися, за бажанням можна отримати грошову компенсація за донацію 650 мл плазми від 260 грн до 400 грн та врятувати чиєсь життя», - зазначила вона.